Site icon Admiral Private

10 faktów o rajach podatkowych, o których nie miałeś pojęcia

Szwajcaria

Raj podatkowy, czy też oaza podatkowa to potoczne określenie państwa, które dzięki korzystnym rozwiązaniom podatkowym stara się przyciągnąć na swoje terytorium jak największą liczbę zagranicznych inwestorów. Niestety, do takich krajów przylgnęła opinia krajów, umożliwiających przeprowadzanie podejrzanych transakcji, gromadzenie nielegalnie zdobytych środków lub też nie do końca zgodną z prawem ucieczkę przed fiskusem. A jaka jest prawda o rajach podatkowych? Czytaj dalej.

Fakt 1 – przepisy podatkowe

Prowadzenie działalności gospodarczej w raju podatkowym jest całkowicie legalne, a przede wszystkim opłacalne. Nie ma przepisu, który kazał by płacić przedsiębiorcy podatki w najwyższej możliwej kwocie, więc ze względu na własne preferencje może wybrać taki kraj gdzie obciążenie fiskalne będzie dla niego najlepsze.

Fakt 2 – wizerunek rajów podatkowych

Czarny PR tworzą tym państwom jurysdykcje zaniepokojone odpływem firm z własnych terytoriów do rajów, co oznacza dla nich wymierne straty finansowe.

Fakt 3 – korzyści podatkowe

Większość rajów kusi inwestorów bardzo niskimi, lub nawet zerowymi stawkami podatkowymi od zysków uzyskiwanych poza ich terytorium. Lokalny biznes płaci zwykle podatki w kwotach zbliżonych do światowych standardów.

Fakt 4 – raj podatkowy, a działalność w Polsce

Istnieją raje podatkowe, których prawo zezwala na utworzenie odpowiednich struktur biznesowych w połączeniu z polskimi podmiotami, co pozwala zredukować zobowiązania podatkowe do symbolicznych kwot i wypłacać zysk na polskim PIT ze stawką 0% zgodnie z polskimi przepisami!

Fakt 5 – prestiż

Nie każdy podatkowy raj to niewielkie, mało znane wyspiarskie państewko na końcu świata. Niektóre z nich leżą na terytoriach o prężnych gospodarkach i utrwalonych renomach. Do takich lokalizacji należą np. Wyoming i Delaware (dwa ze stanów USA), ewentualnie Ras al Khaimah i Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Fakt 6 – stabilne prawo i przyjazne przepisy

Zdecydowana większość oaz podatkowych leży poza granicami Unii Europejskiej i krajów OECD. Oznacza to w praktyce, że są one zabezpieczone przed kontrowersyjnymi częstokroć dyrektywami i przepisami prawnymi utrudniającymi prowadzenie działalności (rozbudowane wymogi formalne, obowiązki poddawania się częstym kontrolom, wysokie podatki). Mając firmę w raju podatkowym, można zatem spać spokojnie nie obawiając się radykalnych zmian w przepisach.

Fakt 7 – anonimowość inwestorów

Wewnętrzne przepisy rajów podatkowych gwarantują wysoki poziom dyskrecji danych dyrektorów i udziałowców, oraz operacji finansowych firmy. Ich dane nie są widoczne w żadnych dostępnych rejestrach. Dodatkowo działalność funduszy powierniczych jest całkowicie legalna co pozwala przekazać własność firmy oficjalnie w ręce kancelarii prawnej lub nominowanych dyrektorów i udziałowców.

Fakt 8 – bezpieczeństwo inwestycji

Nad bezpieczeństwem inwestycji czuwają świetnie wyszkolenie prawnicy obsługujący międzynarodowe przedsiębiorstwa, a nawet rządy państw. Spółki zakładane w rajach podatkowych muszą być rejestrowane i obsługiwane przez certyfikowanych agentów rejestrowych spełniające najwyższe standardy. Agentami rejestrowymi są najczęściej kancelarie prawne lub biura rachunkowe.

Fakt 9 – bankowość

Banki offshore’owe obsługujące firmy w rajach podatkowych są instytucjami zatrudniającymi świetnie wyszkolone kadry. Przepisy i procedury gwarantują w nich zdecydowanie wyższy poziom poufności danych klientów niż dowolnego banku europejskiego. Bardzo często banki offshore’owe mają pokrycie depozytów z kruszcu zdeponowanym w różnych mennicach na całym świecie.

Fakt 10 – znane firmy nie przenoszą się do rajów podatkowych

Błąd. Nawet spółki o międzynarodowym zasięgu i kapitale narodowym prowadzą działalność z rajów podatkowych. Wśród nich można wymienić takich gigantów jak: Barclay’s Bank, Bank of America, American Airlines, FedEx, czy Facebook.

Exit mobile version