Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 03:54 pm.
Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi.
Zanim przystąpimy do prezentacji krajów z najniższym podatkiem dochodowym, omówmy różnicę między podatkami PIT I CIT. Skrót „PIT” pochodzi z języka angielskiego, gdzie jego rozwinięcie to „Personal Income Tax”, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Z kolei płatnicy CIT (w języku angielskim „Corporate Income Tax”) to osoby prawne. Zaliczamy do nich przede wszystkim wszelakie spółki, ale także fundacje, stowarzyszenia oraz spółdzielnie.
Niniejszy ranking krajów z najniższym podatkiem dochodowym jest rozpatrywany pod kątem podatku CIT, jednak podajemy także PIT. Punktem odniesienia mogą być dla nas aktualne stawki podatkowe w Polsce.
Od 2020 roku CIT w Polsce wynosi 19% jako podstawa opodatkowania na zasadach ogólnych. Na terytorium RP obowiązuje również podatek dla małych podatników lub tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność – wówczas wynosi on 9%. Z kolei maksymalna stawka PIT to aż 32% (19 lub 18% w przypadku osób samozatrudnionych).
Jak zatem wypada Polska na tle krajów z najniższym CIT-em?
Księstwo Andory mieści się w południowo-zachodniej Europie, granicząc z Francją oraz Hiszpanią. Kraj słynie z wyjątkowo niskich podatków – zarówno PIT, jak i CIT wynosi tam 10%. Stawki ustalono w 2015 roku, ze względu na silne naciski ze strony Unii Europejskiej.
Państwo leżące na południu Europy powstało w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry. Podatek CIT w Czarnogórze to zaledwie 9%, nieco więcej wynosi PIT: 12,65%. Gospodarka Czarnogóry wciąż znajduje się w stanie odbudowy po wojnie domowej w Jugosławii, która w znacznym stopniu ograniczyła rozwój tamtejszych przedsiębiorstw.
Śródlądowe państwo od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej i może poszczycić się 9-procentowy podatkiem CIT. Więcej wynosi jednak węgierski PIT: 15%. W 2017 roku podatki na Węgrzech stanowiły 23,2% Produktu Krajowego Brutto.
Zobacz koniecznie: Kierunek – Szwajcaria i Lichtenstein
Państwo leży na wyspie o tej samej nazwie, która stanowi część Małych Antyli – archipelagu na Oceanie Atlantyckim. Główne dochody przynosi tam turystyka, uprawiana jest również trzcina cukrowa. Rozwój gospodarczy Barbadosu sięga 3-5% rocznie – z pewnością przyczyniają się do niego wyjątkowo niskie podatki. Posiadając przychody nieprzekraczające 1 mln Bds$, zapłacimy CIT równy 5,5%. Na 3% CIT liczyć mogą przedsiębiorcy z przychodami 1-20 mln Bds$. 2,5% CIT przysługuje przy przychodzie 20-30 mln Bds$, a 1% powyżej 30 mln Bds$. Kraj posiada jednocześnie nieproporcjonalnie wysoki PIT, równy 38%.
Arabia Saudyjska leży w zachodniej Azji, granicząc z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Jemenem oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Państwo wyróżnia się na tle światowym monarchią absolutną, nie ma tam również konstytucji, a działalność partii politycznych jest zakazana. Gospodarka Arabii Saudyjskiej opiera się przede wszystkim na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. Podatek CIT wynosi zaledwie 5%, tyle samo co podatek PIT.
Choć wydawać może się, że przedsiębiorca w Arabii Saudyjskiej posiada najbardziej preferencyjne warunki do założenia własnej działalności gospodarczej, istnieją przecież jeszcze kraje określane mianem „rajów podatkowych”. Tamtejsze stawki PIT i CIT wynoszą po prostu 0%. Z tego powodu kapitał zagraniczny chętnie lokowany jest na Bahamach, Bermudach, Kajmanach czy Anguilli. Nie zapominajmy również o dziesiątkach państw, których system podatkowy jest na tyle różny od polskiego, że nie sposób było włączyć je do tego zestawienia.
Korzystając z przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, możemy założyć działalność gospodarczą w wybranym państwie, który posiada najkorzystniejsze dla nas prawo podatkowe. Działanie to jest możliwe nawet w przypadku, gdy fizycznie działalność prowadzimy na terenie swojego kraju.
Klienci Admiral Tax najczęściej decydują się na struktury podatkowe przy wykorzystaniu:
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX