Ostatnia aktualizacja 30 maja, 2023 o 10:55 am.
Rezydencja podatkowa, stała się dość popularnym terminem w ostatnich latach. Za sprawą międzynarodowych korporacji i celebrytów świadomość tego, czym jest rezydencja podatkowa oraz jakie korzyści może dać jej zmiana, znacznie wzrosła. Dodatkowo zróżnicowane przepisy dotyczące opodatkowania kryptowalut w różnych krajach, sprawiły, że coraz większe grono osób handlujących krypto, aktywnie poszukuje miejsca na nową rezydencję podatkową. Niezależnie od celu zmiany rezydencji podatkowej jest to skomplikowane zagadnienie i należy się przygotować do całego procesu.
Poniżej opisujemy najczęstsze problemy, z jakimi spotykamy się u klientów, którzy zmienili rezydencję podatkową z polskiej na inną lub tylko im się wydaje, że ją zmienili. Większość błędów wynika z nieznajomości podstawowych zagadnień dotyczących rezydencji podatkowej i ściśle z nią związanego pojęcia „centrum interesów życiowych”. Pojęcie rezydencji podatkowej wyjaśnialiśmy obszernie w artykule Jak zmienić rezydencję podatkową na inną.
Jest to najczęściej popełniany błąd, szczególnie przez osoby, które wyprowadzają się do innego kraju w celu zmniejszenia podatku np. od pewnego czasu traderzy kryptowalut przeprowadzają się do Portugalii w celu zminimalizowania podatku od krypto. Ogólnie stosunkowo łatwo nabyć rezydencję w innym kraju i otrzymać z lokalnego urzędu certyfikat rezydencji podatkowej, który poświadcza, że jest się rezydentem danego kraju i podlega tam podatkom. Czasem wystarczy przebywać tam przez okres powyżej 183 dni w roku podatkowym lub 60 dni jak to ma miejsce na Cyprze. Tymczasem samo nabycie rezydencji podatkowej w innym kraju, nie oznacza, że osoba utraciła poprzednią polską rezydencję podatkową. Doskonałym przykładem są Polacy, którzy mieszkając przez wiele lat w Wielkiej Brytanii, nadal są rezydentami podatkowymi w Polsce. Dzieje się tak za sprawą ośrodka interesów życiowych, który nadal może pozostawać w poprzednim kraju. Należy zadbać o to, aby skutecznie utracić polską rezydencję podatkową, należy przenieść swój ośrodek interesów życiowych do innego kraju.
W praktyce osoba może być rezydentem podatkowym danego kraju, gdyż spełnia wszystkie warunki i jako rezydent podatkowy odprowadza tam podatki. Jednak brak certyfikatu rezydencji, oznacza brak możliwości udowodnienia swojej nowej rezydencji, w sytuacji kiedy Polska upomni się o podatki, co oznacza konieczność rozliczania w Polsce.
Nagminnie spotykamy się z opinią, że wystarczy mieszkać w jakimś kraju powyżej 183 dni w roku, aby automatycznie zostać jego rezydentem podatkowym lub odwrotnie, tj. wystarczy mieszkać mniej niż 183 dni w Polsce, aby przestać być polskim rezydentem podatkowym. Osoby wyjeżdżają do innego kraju i zakładają, że zmieniły już swoją rezydencję podatkową. Jest to nieprawda, gdyż pod uwagę należy wziąć centrum interesów życiowych i określić gdzie się je posiada. Tylko w sytuacji, gdy oba warunki są spełnione, tj. przebywa się w danym kraju powyżej 183 dni w roku i posiada tam centrum interesów życiowych, można mówić o rezydencji podatkowej tego kraju.
O zmianie rezydencji należy powiadomić urząd skarbowy, jeśli nastąpiła ona w ciągu roku podatkowego, a praktycznie zawsze tak jest. Także banki, w których posiadamy konta, muszą zostać powiadomione o naszej nowej rezydencji.
Po uzyskaniu nowej rezydencji podatkowej, osoby bardzo często nawiązują lub też pozostawiają więzi łączące je z Polską, co może spowodować problemy. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której polski urząd upomni się o podatki danej osoby, będzie ona musiała udowodnić, gdzie jest jej centrum interesów życiowych. Może to być mieszkanie pozostawione w Polsce i dostępne dla danej osoby (jeśli mieszkanie jest wynajmowane i jest to forma inwestycji, wówczas nie jest to powiązanie), najbliższa rodzina mieszkająca w Polsce tj. współmałżonek i dzieci, zarejestrowana działalność gospodarcza w kraju.
Z racji tego, że w przepisach nie ma ścisłej definicji centrum interesów życiowych, które określane jest jako miejsce, z którym ma się powiązania osobiste i gospodarcze, jedyne, na czym można bazować to interpretacje wydawane przez organy podatkowe na podstawie indywidualnych zapytań podatników. Na ich podstawie wiadomo, że w pierwszej kolejności (oczywiście poza sprawdzeniem kryterium 183 dni) urząd interesuje się tym, gdzie mieszka najbliższa rodzina podatnika i jeśli przebywa ona z nim w nowym kraju. Właściwie inne kryteria nie są sprawdzane. Natomiast w przypadku osób nieposiadających współmałżonka i dzieci, sprawdzane są inne powiązania, które mogą wskazać, z jakim krajem ma on ściślejsze powiązania, np. to gdzie ma on pracę, dochody, działalność gospodarczą, a także gdzie płaci rachunki, składki na ubezpieczenie i posiada majątek, czy to konto bankowe.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 10
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX