Ostatnia aktualizacja 14 lipca, 2023 o 11:42 am.
Jak mawiał Benjamin Franklin: na świecie są pewne tylko śmierć i podatki. O tyle, o ile z pierwszą z tych rzeczy nie da się nic zrobić tak z tą drugą wręcz przeciwnie. Gdzie zatem szukać możliwości zaoszczędzenia? Przepisy dotyczące spółek offshore są tak skonstruowane, aby zapewnić zagranicznym inwestorom jak największe korzyści podatkowe poprzez wykorzystanie elastycznej formuły prowadzenia działalności przy minimalnych obowiązkach administracyjnych. Brzmi to nieprawdopodobnie, a jednak jest to możliwe do osiągnięcia.
Szukając informacji na temat raju podatkowego, możemy natknąć się na oficjalne określenie tych państw jako kraje i terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże czy z punktu widzenia przedsiębiorcy te kraje są szkodliwe? Czy raczej z punktu widzenia Urzędu Skarbowego?
Definicję raju podatkowego najprościej wyjaśnić, powołując się na wytyczne Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z 1998 roku. Bardzo ogólnym kryterium, aby dane państwo mogło przyjąć łatkę raju podatkowego, jest niewątpliwie: występowanie podatku dochodowego o czysto nominalnym charakterze lub zupełny jego brak, brak otwartości wymiany informacji podatkowej z innymi państwami, brak transparentności oraz ogólny brak otwartości na działania zmierzające do wyrównania poziomu wymiany informacji podatkowych.
Jednakże należy mieć na uwadze, iż występuje wiele bardziej szczegółowych kryteriów, jakimi klasyfikuje się dane państwa, dzieląc je na cztery grupy rajów podatkowych. Kraje, w których w ogóle nie występuje podatek od osób fizycznych i prawnych, kraje nakładające niskie podatki, kraje, w których występują stawki podatkowe podobne jak w innych państwach, oferujące przywileje podatkowe dla określonych podmiotów czy rodzajów działalności gospodarczej oraz kraje nakładające przeciętne i wysokie podatki przyciągające zagranicznych inwestorów poprzez oferowanie im łatwości przeprowadzania operacji finansowych, a także zagwarantowania poufności dla operacji wykonywanych na rachunkach bankowych. Należy pamiętać, że przechowywanie pieniędzy na terenie rajów podatkowych nie ma na celu ukrywanie dochodów z nieudokumentowanego źródła w kraju ojczystym. Bezpieczeństwo przechowywania środków dotyczy pieniędzy zarobionych w sposób uczciwy, z odprowadzonym już podatkiem dochodowym i pochodzących z legalnych źródeł, a nie oszustów finansowych czy uciekinierów podatkowych.
Raje podatkowe są niezwykle otwarte na zagraniczny kapitał, cudzoziemcy mogą bez problemów prawnych i administracyjnych nabyć nieruchomości. Samo uzyskanie obywatelstwa też nie jest skomplikowaną procedurą jak w przypadku statystycznego państwa o wysokim reżimie podatkowym. Raje podatkowe to wypadkowa działań miejscowych władz w celu aktywizacji regionów poprzez ściąganie inwestycji zagranicznych właśnie poprzez niezwykle korzystne warunki podatkowe. Sam obowiązek płacenia podatków nigdy nie był pozytywnie odbierany przez społeczeństwo. Każdy podatnik ma prawo do podejmowania działań minimalizujących swoje obciążenia podatkowe. Nie ma na świecie normy, która kazała, by przedsiębiorcy zapłacić podatek w możliwie NAJWYŻSZEJ kwocie, dlatego też warto wybrać taką jurysdykcję, która zniweluje podatki. Jak zatem rozliczyć się w Polsce z dochodów z zagranicy? Zachęcamy do zapoznania się z niniejszym odnośnikiem do artykułu na naszym blogu.
Przedsiębiorcy chętnie przenoszą swoją firmy na obszary z niższą aktywnością ekonomiczną, aby skutecznie zabezpieczyć ciężko zarobione pieniądze przed egzekucjami komorniczymi. Zyskują na tym niewątpliwie właściciele firm kierowani swoim dobrem, a nie liczący na nieomylność urzędników skutkującą zajęciem konta bankowego. Czy w takim razie korzystanie z rajów podatkowych, skoro jest popularne, to jest i zarazem bezpieczne? Wiele zależy od wybranej jurysdykcji. Kraje uznawane powszechnie za raje podatkowe stanowią ponad połowę z listy pierwszej dziesiątki państw najbardziej stabilnych, bezpiecznych pod względem ekonomicznym i politycznym. Aby dowiedzieć się jakie korzyści płyną z inwestowania poza granicami Polski w państwach przyjaznych przedsiębiorcom polecamy zapoznanie się z ofertę Admiral Tax, gdzie specjaliści, korzystając ze swojego doświadczenia dobiorą jak najlepsze rozwiązanie finansowe dla Klientów indywidualnych jak i korporacyjnych.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX