Ostatnia aktualizacja 22 maja, 2022 o 06:22 pm.
Według ogólnej definicji, fundacja to rodzaj organizacji pozarządowej, działającej w oparciu o kapitał przeznaczony na konkretny cel oraz statut, określający zasady zarządzania i dysponowania tymże kapitałem. Wysokość kapitału, cele (wedle przepisów prawa polskiego, fundacja w naszym kraju powoływana jest dla realizacji celów społecznych lub gospodarczych) i reguły działania fundacji są określone przez jej założyciela (fundatora).
Specyficznym rodzajem fundacji jest fundacja pożytku prywatnego, czyli mający osobowość prawną podmiot zarządzający majątkiem przekazanym przez fundatora, ustalającego (zgodnie z definicją ogólną fundacji), wysokość majątku (kapitału) fundacji, sposób zarządzania i dysponowania owym majątkiem. Przepisy dotyczące fundacji pożytku prywatnego wymagają, aby zarówno kapitał, jak i pożytki wynikające z działalności fundacji, kierowane były do tzw. beneficjentów fundacji (przedsiębiorcy i osoby fizyczne). W odróżnieniu od fundacji prawa polskiego, fundacja pożytku prywatnego nie musi mieć jakiegokolwiek celu publicznego. Innymi słowy, jedynym celem omawianej fundacji jest zabezpieczenie i ochrona majątku przeznaczonego przez fundatora na rzecz wskazanych beneficjentów.
Tego typu fundacje można założyć w Liechtensteinie, gdzie noszą nazwę Stiftung, na Seszelach – Private Interest Foundationoraz oczywiście w Panamie Fundación de Interés Privado
Głównym celem tego typu fundacji jest ochrona i zabezpieczenie majątku osób fizycznych lub przedsiębiorców (beneficjentów). W jakie sposób ten cel jest realizowany? Na kilka sposobów. Oto najistotniejsze spośród nich:
Po pierwsze, środki finansowe fundacji pożytku prywatnego są chronione przed ryzykiem powiązanym z działalnością gospodarczą. Masa majątkowa, powstała w wyniku przekazania kapitału na rzecz fundacji, nie odpowiada za osobiste długi beneficjentów fundacji, mimo iż mogą oni czerpać z niej pożytki. Masa majątkowa nie podlega windykacji ze strony zarówno prywatnych jak i publicznych wierzycieli.
Po drugie, fundacje pożytku prywatnego objęte są przywilejami podatkowymi. Przykładowo, fundacje panamskie są w pełni zwolnione z podatku od dochodów uzyskanych poza granicami Panamy.
Po trzecie, założenie fundacji pożytku prywatnego w Liechtensteinie, na Seszelach lub w Panamie, nie nakłada obowiązku ulokowania majątku fundacji w którymkolwiek z tych krajów. Dozwolone jest korzystanie z usług bankowych w tych krajach, gdzie stoją one na wysokim poziomie (np. Szwajcaria), wzbudzającym większe zaufanie zarówno fundatorów, jak i beneficjentów fundacji.
Na korzyść fundacji pożytku prywatnego przemawia ponadto fakt, że zarządzanie nimi jest bardzo łatwe. Nie jest objęta obowiązkami sprawozdawczymi (lub są one bardzo uproszczone), nie wymaga rozbudowanej obsługi administracyjnej ani zatrudniania pracowników w państwie założenia fundacji. Zarządzać fundacją może osoba fizyczna upoważniona notarialnie.
Kolejna cecha fundacji pożytku prywatnego to fakt, iż chronią tożsamość swoich beneficjentów, bez względu na kraj zarejestrowania. Beneficjenci fundacji nie są wymienieni nawet w jawnych dokumentach założycielskich.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX