Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 04:01 pm.
Położona na Morzu Irlandzkim Wyspa Man to terytorium będące dependencją Wielkiej Brytanii (formalnie nie jest od niej zależna, ale w rzeczywistości jej podlega). Oficjalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa. Nie jest także członkiem Unii Europejskiej, ale przynależy do obszaru celnego Wspólnot Europejskich.
Chociaż podstawą gospodarki Wyspy Man jest turystyka i rolnictwo, tamtejszy system prawny i podatkowy czyni z niej atrakcyjną lokalizację dla międzynarodowego biznesu. Dla wszystkich przedsiębiorców planujących założyć firmę na Wyspie Man bardzo ważny był rok 2006, kiedy to miały miejsce dwa wydarzenia:
Manx Corporate Vehicle zakłada między innymi uproszczenie procedur zakładania firm oraz ograniczenia formalności dotyczących składania niezbędnych dla rejestracji przedsiębiorstw dokumentów. Ponadto, MCV likwiduje rozróżnienie spółek na prywatne i publiczne, upraszcza ponowną rejestrację firmy i procedurę fuzji. Prostsze jest także prowadzenie dokumentacji finansowej spółek. Na mocy przepisów Manx Corporate Vehicle, będzie mógł nią zarządzać jeden dyrektor, niezależnie od tego, czy będzie osobą fizyczną czy prawną (choć w przypadku tej ostatniej, konieczna będzie odpowiednia licencja).
Jurysdykcja Wyspy Man sprzyja działalności gospodarczej związanej z hazardem, w tym internetowym (usługi telekomunikacyjne są tam świadczone na najwyższym poziomie) oraz zakładami sportowymi. Do dodatkowych korzyści przemawiających za założeniem firmy w tym europejskim raju podatkowym zaliczyć można system prawny wywodzący się z anglosaskiego, stabilność polityczną oraz gospodarczą, profesjonalną, godną zaufania bankowość, a także brak konfliktów ekonomicznych z OECD. Nie traktuje ona bowiem Wyspy Man jako kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową.
Jersey to kolejna wyspiarska dependencja Wielkiej Brytanii (która podobnie jak Man nie jest członkiem Unii Europejskiej) przyciągająca zagranicznych inwestorów atrakcyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w prawie podatkowym. Jak każdy „raj”, oferuje ona znaczące korzyści wynikające z niskich stawek. Firmy prowadzące działalność przy wykorzystaniu siedziby na Jersey (czyli jej rezydenci), nie zapłacą podatku dochodowego. Podobnym przywilejem cieszą się przedsiębiorstwa nie będące co prawda rezydentami Wyspy, ale posiadające na jej terenie tzw. zakład.
Dalsze udogodnienia przewidziane przez prawodawstwo Jersey zależą od kategorii działającego tam przedsiębiorstwa. Jedną z nich jest tzw. Exempt Company, czyli firma zwolniona z opodatkowania. Nie zapłaci ona podatku od dywidend ani od odsetek, ale uwaga! Jeżeli będzie prowadzić działalność na terenie Wyspy Jersey, zostanie objęta stawką podatku dochodowego w wysokości aż 30%. Dodatkowo, tego rodzaju przedsiębiorstwa obciążone są coroczną opłatą w wysokości 600 GBP.
Następna kategoria to trusty. W sytuacji, w której ich beneficjentami nie są rezydenci Jersey, nie zapłacą one podatku dochodowego od zysków osiągniętych poza granicami Wyspy oraz od odsetek bankowych uzyskanych na jej terenie. Ciekawe rozwiązanie prawne dotyczy firm należących do rodzaju Captive Insurance Companies – mogą być one bowiem zwolnione z opodatkowania, ale tylko wtedy, kiedy ich działalność przyniesie ekonomiczne korzyści dla Jersey.
Niestety, niektóre podmioty prowadzące działalność na Wyspie są zobowiązane do płacenia podatków. Muszą to robić firmy zajmujące się usługami finansowymi – stawka to 10% oraz przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, gdzie wynosi ona 20%. Druga z nich dotyczy także dochodów z wynajmu i zysków z nieruchomości deweloperskich. Założenie działalności na Jersey (do najpopularniejszych zalicza się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), jest bardzo proste. Zajmuje ono zaledwie jeden dzień, a koszt to jedynie 200 funtów Jersey (jest to lokalna waluta, o wartości równej funtowi brytyjskiemu). Dodatkowo, wymagane jest zarejestrowanie nazwy firmy w Komisji Usług Finansowych. Należy wówczas uiścić opłatę w wysokości 30 funtów.
Wyspa Guernsey to jeszcze jedna brytyjska dependencja, położona na Kanale La Manche. Jest ona częścią archipelagu Wysp Normandzkich, w skład których wchodzą jeszcze opisana powyżej Jersey, Alderney, Sark, Herm, Jethou, Lihou, i Brecqhou. Żadna z nich nie należy do Unii Europejskiej.
Jak każdy szanujący się raj podatkowy, Guernsey zapewnia działającym na jej terenie podmiotom odpowiednie korzyści. Na Wyspie nie obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, spadków, ani VAT. Stawki CIT natomiast, dzielą się na trzy kategorie:
Co więcej, tamtejsze prawo nie przewiduje podatku od dywidend wypłacanych podmiotowi nie będącemu rezydentem Guernsey, od należności licencyjnych, a odsetki wypłacane przez firmę – rezydenta nie są objęte podatkiem u źródła. Do najważniejszych struktur biznesowych rejestrowanych na Wyspie należą spółki IBC (International Business Corporation) oraz LLP (Limited Liability Partnership, czyli odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).
Pierwsza z nich musi posiadać minimum jednego dyrektora oraz jednego udziałowca, ale ich narodowość, ani to, czy są osobami prawnymi czy fizycznymi nie ma znaczenia. Ich poufność gwarantuje możliwość ustanowienia dyrektora i udziałowca powierniczego. Nie istnieją górne ani dolne limity dla kapitału zakładowego. Podobnie nieistotna jest waluta, w jakiej zostanie on wpłacony. Udziałowcy spółek IBC są zobowiązani do odbywania corocznych walnych zgromadzeń, ale nie muszą one mieć miejsca na Guernsey (nie istnieje nawet wymóg organizowania ich w jednym miejscu – mogą zostać przeprowadzone przy użyciu środków telekomunikacyjnych).
Firma w rodzaju LLP formowana jest tu na mocy ustawy Limited Liability Partnership Law z 2013 roku. W jej skład powinno wchodzić co najmniej dwóch członków, natomiast górnej liczby prawo nie stanowi. Wymagane jest, aby struktura przedsiębiorstwa posiadała pełnomocnika przebywającego na Guernsey (Resident Agent). Nazwy (imiona i nazwiska) partnerów muszą widnieć w rejestrze spółek, ale nie są upubliczniane. Poza tym, należy sporządzać coroczne zeznania finansowe (ale ich treść nie jest ogólnie udostępniana).
Spółka LLP gwarantuje członkom znaczące ograniczenie odpowiedzialności za straty wynikłe z działań innych członków (a także osób podległych im służbowo) – nie może ona jednak być wyższa niż kapitał wniesiony przez konkretnego członka. Władze Wyspy Guernsey dokładają szczególnych starań, aby uniemożliwić funkcjonującym na ich terytorium firmom nielegalną działalność wykorzystującą lokalne rozwiązania prawne, co samo w sobie stanowi gwarancję rzetelności i wiarygodności zarejestrowanych tam przedsiębiorstw.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX