Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 03:53 pm.
Podatek u źródła (z ang. Withholding Tax) to specyficzna forma podatku CIT. W artykule wyjaśnimy, kogo dotyczy, kiedy się go nalicza i ile wynosi jego stawka. Teorię zilustrujemy także praktycznymi przykładami z życia przedsiębiorców.
Podatek WHT to zryczałtowany podatek dochodowy (od osób prawnych i od osób fizycznych) od dokonywanych za granicą płatności z tytułu odsetek, należności licencyjnych, dywidend oraz zakupu szeroko rozumianych usług niematerialnych.
Mianem podatku u źródła określa się podatek pobierany od wskazanych przez prawo dochodów uzyskiwanych w Polsce przez osoby i inne podmioty mające status nierezydentów. W określonych okolicznościach pobiera się go także od rezydentów.
Choć podatnikiem jest odbiorca wpłaty, płatnikiem podatku jest firma, która dokonuje płatności. Obowiązkiem płatnika jest wyliczenie kwoty podatku, pobranie jej od podatnika i przekazanie fiskusowi. Kwota, która trafi do podatnika, jest więc kwotą netto, pomniejszoną o wartość podatku.
Podatkiem WHT opodatkowane są wychodzące z kraju przelewy transgraniczne (realizowane pomiędzy bankami w państwach UE), wynikające z odsetek, należności licencyjnych, dywidend czy wybranych usług niematerialnych. WHT pobierają i odprowadzają polskie firmy wypłacające należności na rzecz podmiotów zagranicznych.
Zobacz także: Jak wejść na rynek amerykański? Prawo i podatki dla nowych spółek LCC [e-book]
W zakresie CIT-u opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają:
W zakresie PIT-u opodatkowaniu podlegają:
Podatkiem od źródła objęte są więc m.in.:
Przykład.
Firma Marka realizuje kampanie reklamowe Adwords płacąc irlandzkiej spółce Google . W takim modelu polski podmiot kupuje więc od podmiotu zagranicznego (w tym przypadku — irlandzkiego) usługi reklamowe. Obowiązkiem mężczyzny jest więc pobranie podatku u źródła od irlandzkiej spółki oraz przekazanie go do polskiej skarbówki, chyba, że otrzyma certyfikat rezydencji Google wskazujący, że jest to spółka z rezydencją poza Polską.
Polacy, realizujący przelewy transgraniczne wynikające z odsetek, należności licencyjnych, dywidend czy wybranych usług niematerialnych są zobowiązani do poboru podatku WHT według trzech stawek:
Zobacz także: Ulga abolicyjna: jak nadal wykorzystywać korzystne rozwiązania podatkowe? Zakładając spółkę na Cyprze
W przypadku podatników, którzy nie przekraczają limitu 2 mln przychodu, podatku u źródła, pozwalają uniknąć umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarte między Polską a innymi krajami UE. W takich okolicznościach niezbędne jest jedynie udowodnienie, że kontrahent jest obcym rezydentem podatkowym, np. poprzez dostarczenie certyfikatu rezydencji podatkowej.
Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie podatki.gov.pl nawet po przekroczeniu ww. kwoty (2 mln zł w roku podatkowym w stosunku do jednego podatnika), może nadal stosować zwolnienia bądź stawkę z umowy międzynarodowej. Warunkiem jest złożenie oświadczenia WH-OSC (w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych) lub WH-OSP (w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych). Taki dokument powinien zawierać informacje, że płatnik:
Dokument należy złożyć nie później niż w dniu wypłaty należności. Jeśli płatnik będzie realizował kolejne wypłaty, będzie on ważny do końca drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożył oświadczenie. W terminie do 7 dni po tym okresie jest zobowiązany także do złożenia oświadczenia, które potwierdzi spełnienie ww. przesłanek. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku niezbędne będzie wpłacenie podatku powiększonego o odsetki za zwłokę.
Możliwość uniknięcia poboru podatku jest możliwa również po otrzymaniu indywidualnej opinii organów skarbowych, która potwierdzi właściwy status zagranicznego odbiorcy płatności z Polski.
Podatnik, który uiścił podatek u źródła, będzie mógł wystąpić o jego zwrot. Aby tego dokonać, niezbędne będzie nie tylko złożenie wniosku i przygotowanie dodatkowych dokumentów, ale także spełnienie określonych prawem wymogów. Odbiorca płatności musi być uprawniony do zastosowania niższej stawki opodatkowania (kwestię tę określają zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) lub do pełnego zwolnienia z podatku (kwestię te określa dyrektywa UE). Pieniądze mogą zostać zwrócone nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy. Różnicę pomiędzy kwotą pobraną a kwotą należną będą mogli także odzyskać płatnicy, którzy przekroczyli 2 mln limit. Aby tego dokonać, muszą złożyć (wyłącznie elektronicznie) wniosek o zwrot podatku WH-WCZ (w zakresie CIT) albo WH-WPZ (w zakresie PIT).
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 2
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX