Site icon Admiral Private

Blokowanie kont przedsiębiorców w Polsce – co to jest STIR?

Człowiek pracujący na laptopie

Nowe uprawnienia przyznane Krajowej Administracji Skarbowej mogą skutkować zablokowaniem kont bankowych firm podejrzanych o oszustwa podatkowe. System STIR ma usprawnić wymianę informacji pomiędzy bankami a Krajową Administracją Skarbową w celu wyeliminowania nieuczciwych firm.

Nowe uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej mogą skutkować nadużyciami paraliżującymi funkcjonowanie uczciwych firm, co słusznie wywołuje niepewność u wielu polskich przedsiębiorców.

System STIR – co to jest?

STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, to narzędzie KAS do zwalczania wyłudzeń w VAT, w tym tzw. transakcji karuzelowych, tworzonych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych podmiotów. STIR został wprowadzony ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Wg Ministerstwa Finansów efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku. Obecnie monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków podmiotów kwalifikowanych.

“Wprowadzenie systemu wymiany informacji STIR z pewnością wpłynie pozytywnie na zmniejszenie ilości wyłudzeń skarbowych, jednak stwarza to także ryzyko dla uczciwych przedsiębiorców. Wielokrotnie polskie organy podatkowe dokonywały nadużyć wobec uczciwych podatników, co w przypadku zablokowania rachunku bankowego  na okres nawet trzech miesięcy będzie skutkować opłakanymi rezultatami, a nawet bankructwem dla wielu uczciwych firm” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Jak działa STIR?

Wskaźniki ryzyka dla poszczególnych podmiotów są analizowane pod kątem wykorzystywania działalności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do wyłudzeń skarbowych. W przypadku wystąpienia takiego zagrożenia Szef KAS ma prawo zablokować rachunek podmiotu kwalifikowanego. Jeżeli szacowana wysokość zobowiązania podatkowego przekracza 10 tys. euro, blokada rachunku będzie mogła być przedłużona na okres do trzech miesięcy.

Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

Polski biznes przenosi się za granicę

Uprawnienia przekazane na ręce KAS i brak szczegółowych wytycznych co do procedury blokowania rachunków wzbudza wśród przedsiębiorców uzasadnione obawy. Jak pokazuje raport Admiral Tax 57,8% polskich przedsiębiorców przeniosło swoje biznesy za granicę z powodu dużej biurokracji i niejasnych przepisów obowiązujących nad Wisłą. Najwięcej na tym zyskują kraje przejawiające pro-biznesowe podejście jak Wielka Brytania czy Irlandia. Według badania ponad 61-proc. firm założonych przez polskich przedsiębiorców za granicą działa w Wielkiej Brytanii, chociaż popularność zyskała także Irlandia, która zrównała się z Czechami – oba kierunki mają po blisko 15-proc.

Zobacz także: Polskie spółki płacą wyższe podatki niż zagraniczne firmy działające w Polsce

Brytyjska spółka limited czy jej irlandzki odpowiednik – irlandzka spółka limited, to najkorzystniejsze formy prawne do prowadzenia biznesu za granicą. Niskie podatki, proste i przejrzyste prawo – to główne zalety płynące z prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Ustawa o STIR nie ma wpływu na funkcjonowanie zagranicznych spółek posiadających rachunki bankowe poza Polską. Minimalizuje to ryzyko nieuprawnionej blokady rachunku bankowego spółki, co w wielu przypadkach skutkuje pełnym paraliżem działalności firmy i nierzadko – bankructwem.

Private banking – alternatywa dla kont w polskich bankach

Zanikająca tajemnica bankowa oraz łatwość dostępu do danych kont właścicieli spowodowała gigantyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa i poufności zarówno danych przedsiębiorców jak i ich oszczędności. Idea private bankingu w Unii Europejskiej została zachwiana przez rozporządzenie OECE o międzynarodowej wymianie danych o rachunkach bankowych i ich właścicielach. A więc co zrobić by zabezpieczyć inwigilacją stanu majątkowego?

Aby poradzić sobie z tym problemem należy już teraz przenieść wszystkie pieniądze ponad, te które potrzebne są do funkcjonowania poza system unijny. Na całym świecie istnieją jeszcze enklawy prawdziwego private bankingu, które chronią własnych klientów i ich pieniądze. Te jurysdykcje to m.in. Szwajcaria i Liechtenstein oraz St. Vincent Island.

Zobacz także: Rozszerzona kontrola krzyżowa, czyli co wolno fiskusowi?

Kancelaria Admiral Tax pomaga inwestorom w wybraniu takiej jurysdykcji oraz banku gdzie zgromadzone pieniądze będą przechowywane w pełni poufnie. Banki w których otwieramy konta, to banki inwestycyjne co oznacza, że udostępniają klientom bardzo szeroki zakres instrumentów finansowych oraz rynków gdzie mogą inwestować pieniądze. Sprawdź w jakich jurysdykcjach pomagamy założyć bezpieczne konta bankowe.

Exit mobile version