Site icon Admiral Private

Co to jest Konwencja MLI, skutki Konwencji MLI dla właścicieli spółek limited

Praca przy biurku

Konwencja Wielostronna (MLI) o unikaniu podwójnego opodatkowania zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2018 roku. Polska jako jedno z pierwszych państw ratyfikowała umowę, co może skutkować zmianą umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konwencja MLI ma walczyć z nieuczciwymi praktykami firm i korporacji, ale dotknie także zwykłych obywateli pracujących za granicą, ale posiadających tzw. centrum interesów życiowych w Polsce.

Konwencja MLI – co to jest?

Konwencja MLI powstała w wyniku wielostronnego porozumienia pomiędzy państwami, mającego na celu chęć ograniczenia niekorzystnych skutków związanych z agresywnym planowaniem podatkowym oraz transferowaniem zysków do krajów oferujących preferencyjne stawki podatkowe lub zwolnienia z opodatkowania.

Konwencja została uroczyście podpisana 7 czerwca 2017 roku w Paryżu przez 68 państw (w tym Polskę), w chwili obecnej 83 państwa podpisały umowę. Do tej pory Konwencja MLI została ratyfikowana przez Austrię, Polskę, Słowenię, Szwecję, Wielką Brytanię, Wyspę Mann, Jersey, Nową Zelandię.

Zobacz także: Opodatkowanie kryptowalut w Polsce i na świecie

Konwencja MLI ma skuteczniej przeciwdziałać agresywnym optymalizacjom podatkowym na skalę międzynarodową. Przepisy mają mieć zastosowanie wobec przedsiębiorstw, które wykorzystują agresywne planowanie podatkowe i specjalnie powołane w tym celu struktury prawne do uzyskania korzyści podatkowych. Jeżeli okaże się, że głównym celem danej transakcji lub powołania danej struktury jest uzyskanie korzyści podatkowych, to organy podatkowe będą mogły zanegować skutki takich działań (np. zwolnienia od podatku).

Co oznacza Konwencja MLI dla właścicieli firm w Wielkiej Brytanii?

Wg zapowiedzi polskiego Ministerstwa Finansów osoby, które w Polsce posiadają centrum interesów życiowych (np. mających w Polsce małżonka, dzieci, majątek) i czerpią dochody z zagranicy, mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak ulgę abolicyjną dla takich podatników, w skutek czego nie będzie konieczności zapłaty podatku od dochodów np. z Wielkiej Brytanii.

Taka osoba może być jednak zobowiązana do wykazania zagranicznych dochodów w swoim polskim zeznaniu podatkowym – nawet, jeśli nie osiągnęła żadnych dochodów w Polsce. Do tej pory dyrektor spółki limited, który otrzymywał z tytułu pracy na rzecz spółki wynagrodzenie – nie musiał wykazywać tego dochodu w Polsce, jeżeli nie osiągał nad Wisłą żadnych dochodów. Z kolei, gdy poza pracą i wynagrodzeniem na rzecz spółki limited osiągał dochody z innego tytułu w Polsce – dochód osiągnięty z pracy w Wielkiej Brytanii zwiększał podstawę opodatkowania, a należny podatek był obliczany wg metody wyłączenia z progresją.

Zobacz także: Optymalizacja podatkowa w branży hazardowej – jak optymalizować przychody z reklamy hazardu?

Ratyfikowanie konwencji MLI będzie zatem skutkować dla polskich rezydentów podatkowych otrzymujących dochody z pracy zagranicą koniecznością wykazania dochodów z zagranicy w polskim zeznaniu podatkowych osób fizycznych (PIT). Warto dodać, że ratyfikacja MLI nie nakłada dla podatnika wykazującego dochód w Wielkiej Brytanii, żadnego obowiązku podatkowego, jedynie informacyjny. Natomiast Polacy, którzy przenieśli się za granicę razem ze swoimi rodzinami i tam pracują, w ogóle nie są objęci opodatkowaniem w Polsce, ponieważ zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są rezydentami dla celów podatkowych w Polsce.

Exit mobile version