Ostatnia aktualizacja 21 marca, 2023 o 01:06 pm.
Podjęcie legalnej pracy zarobkowej poza granicami kraju zamieszkania, mimo że jest szansą na poprawę warunków bytowych, wiąże się z ryzykiem tzw. „podwójnego opodatkowania”.
Podwójne opodatkowanie, to zjawisko oznaczające dwukrotne opodatkowanie tego samego przedmiotu opodatkowania; np. dochodów. (Jest to zjawisko wyjątkowo niekorzystne dla podatnika; to tak, jakby zostać skazanym dwa razy za to samo przestępstwo) Ma ono dwie formy:
zewnętrzne podwójne opodatkowanie, czyli taka sytuacja, kiedy ten sam dochód jest objęty obowiązkiem podatkowym w dwóch różnych krajach (np. osoba wyjeżdżająca z Polski do pracy w innym kraju, ale nie zmieniająca obywatelstwa, musi płacić podatek zarówno w kraju zamieszkania, jak i kraju zatrudnienia)
wewnętrzne podwójne opodatkowanie, oznacza że jeden przedmiot opodatkowania (dochód, towar) jest dwukrotnie opodatkowany przez fiskusa jednego kraju.
Zarówno jedna, jak i druga sytuacja przynosi szkodę podatnikowi.
Osoby decydujące się na emigrację zarobkową, są zagrożone zewnętrznym podwójnym opodatkowaniem.
Kiedy zatem może dojść do sytuacji, kiedy dwa kraje będą mogły domagać się zapłacenia przez osobę/firmę tego samego podatku? Otóż możliwości jest kilka:
kiedy podatnik jest pracownikiem transgranicznym, czyli zarobkuje w kraju innym niż ten, którego jest obywatelem i w którym zamieszkuje
kiedy podatnik został oddelegowany do pracy poza granicami kraju zamieszkania na krótki czas
kiedy pracownik zamieszkuje w kraju Unii Europejskiej innym niż kraj pochodzenia (którego jest obywatelem), ale nie pracuje lecz dopiero szuka zatrudnienia i przeniósł zasiłek dla bezrobotnych z kraju pochodzenia
kiedy podatnik jest już na emeryturze, zamieszkuje w jednym z krajów Unii Europejskiej, ale świadczenia emerytalne wypłaca inny kraj
Aby uniknąć tak niekorzystnych z punktu widzenia podatnika obowiązków podatkowych, kraje mają możliwość, z której na szczęście często korzystają, zawarcia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
(Uwaga! Myśląc o emigracji zarobkowej i podwójnym opodatkowaniu, wiele osób bierze pod uwagę jedynie kraje Unii Europejskiej. Oczywiście umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą zawierać dowolne państwa. Przykładowo Polska ma podpisane takie umowy z ponad 80 krajami!)
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX