Idea wprowadzenia exit tax była bardzo prosta – opodatkować na terenie Polski dochody przedsiębiorców zmieniających rezydencję podatkową lub przenoszących biznes za granicą (część lub całość majątku firmy). Ma to oczywiście na celu powstrzymać polskich przedsiębiorców przed przenoszeniem swoich firm do innych krajów. Jak wiadomo, biznes ucieka tam, gdzie ma lepsze warunki rozwoju. Warto jednak wiedzieć, iż exit tax nie obowiązuje w każdym przypadku. Podatek exit tax, czyli podatek od niezrealizowanych zysków kapitałowych dla przenoszących majątek poza granice Polski obowiązuje od 2019 roku. W teorii jest on jednym z narzędzi, które mają zatrzymać przedsiębiorców w Polsce i zapobiec przeniesieniu działalności gospodarczej do innego państwa. W praktyce obowiązuje on tylko w specyficznych przypadkach i nie jest przeszkodą dla przenoszenia się z firmą za granicę.
Idea wprowadzenia exit tax była bardzo prosta – opodatkować na terenie Polski dochody przedsiębiorców zmieniających rezydencję podatkową lub przenoszących biznes za granicą (część lub całość majątku firmy). Ma to oczywiście na celu powstrzymać polskich przedsiębiorców przed przenoszeniem swoich firm do innych krajów. Jak wiadomo, biznes ucieka tam, gdzie ma lepsze warunki rozwoju. Warto jednak wiedzieć, iż exit tax nie obowiązuje w każdym przypadku.
Kogo dotyczy exit tax?
Exit tax będzie miał zastosowanie w przypadku zmiany rezydencji podatkowej lub przeniesienia aktywów z Polski do innego kraju. Dodatkowym warunkiem jest to, że takie przeniesienie musi skutkować utratą przez Polskę prawa do opodatkowania potencjalnych zysków kapitałowych, które zostałyby zrealizowane, gdyby przeniesienie nie miało miejsca.
W przypadku firm exit tax dotyczy:
- przenoszenia majątku przedsiębiorstwa w ramach zmiany siedziby działalności (z Polski na inny kraj) lub z tytułu przeniesienia majątku do zagranicznego zakładu przedsiębiorstwa.
Dla exit tax kluczowe jest przeniesienie majątku pomiędzy krajami, przy spełnieniu warunku, że przenoszony składnik majątku pozostaje własnością tego samego podmiotu.
Co może skutkować naliczeniem podatku?
Przemieszczanie aktywów pomiędzy siedzibą firmy a stałym zakładem
- Przeniesienie całej działalności z jednej jurysdykcji do innej wraz z majątkiem (np. z parkiem maszynowym)
- Przeniesienie pracowników w ramach organizacji. Staje się to coraz bardziej istotne w kontekście pracy zdalnej
- Przeniesienie aktywów, takich jak aktywa rzeczowe, własność intelektualna, umowy lub klientela; lub
- przeniesienie działalności poprzez rozwiązanie lub istotną renegocjację istniejących umów.
Jak uniknąć exit tax?
Przeniesienie aktywów do innego kraju nie będzie podlegało pod exit tax, jeśli będzie trwało krócej niż 12 miesięcy i będzie bezpośrednio związane z zarządzaniem płynnością danego podatnika, związane z zabezpieczeniem spłaty kredytu lub dokonane w celu spełnienia wymogów kapitałowych określonych w prawie UE dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych.
O to kilka możliwości jak przenieść firmę za granicę bez podlegania podatkowi exit tax:
- całkowite zamknięcie działalności w Polsce i otwarcie nowej spółki w innym kraju
- prowadzenie działalności w Polsce i jednoczesne otwarcie nowej spółki w innym kraju bez przenoszenia majątku.