Site icon Admiral Private

Czy warto trzymać kapitał w banku w Polsce?

Oszczędzanie pieniędzy w śwince

Analitycy wskazują, że w polskiej gospodarce działa wiele banków i ma ich tylko rynek niemiecki. Jednocześnie jednak eksperci zwracają uwagę, że polskie banki nie należą do najbardziej bezpiecznych w Europie.

Miarą kondycji każdej gospodarki jest rentowność krajowych banków. Jeśli ktoś posiada znaczną ilość gotówki, to oczywistym faktem jest, że musi trzymać ją w banku. Idąc główną ulicą każdego polskiego miasta wojewódzkiego można zauważyć jak duża jest oferta banków w Polsce. Mamy do dyspozycji banki z kapitałem polskim i zagranicznym, ale czy trzymanie swoich oszczędności w banku działającym w ramach polskiego systemu jest bezpieczne? Zdrowy rozsądek podpowiada, że kluczem do zabezpieczenia swojego jest dywersyfikacja. Innymi słowy mówiąc najbezpieczniej jest podzielić oszczędności między kilka banków, a to z kolei może nie być korzystne finansowo.

Banki w Polsce rentowne same dla siebie

Zastanawiając się nad wyborem banku, w którym zdeponujemy swoje oszczędności lub nadwyżki kapitałowe musimy wziąć pod uwagę jego rentowność. Z tym w Polsce bywa różnie, żeby nie powiedzieć źle. We wrześniu tego roku Związek Banków Polskich opublikował raport na temat polskiej gospodarki i sektora bankowego. Można w nim przeczytać, że w ilości banków i instytucji finansowych wyprzedzają nas tylko Niemcy, co mogłoby napawać optymizmem. Piszemy „mogłoby”, ponieważ choć mamy największe zatrudnienie w sektorze bankowym, to już jego rentowność jest niska. Raport wskazuje ponadto inną tendencję, z którą warto się zapoznać. Analitycy ze Związku Banków Polskich zapytali się respondentów o sektor gospodarki, który przynosi największe zyski. Na pierwszym miejscu znalazł się sektor paliwowy, a na drugim bankowy.

Zobacz także: Blokowanie kont przedsiębiorców w Polsce – co to jest STIR?

„Motoryzacja, przemysł paliwowy czy też produkcja żywności to branże w których zyski są niemalże dwukrotnie większe niż w bankowości, jednak w świadomości Polaków wciąż góruje przekonanie o wysokich zyskach banków” – czytamy w raporcie.

Na niską rentowność polskich banków składają się według analizy serwisu „parkiet.com” obciążenia fiskalne oraz skomplikowane procedury. Banki w Polsce posiadają najwyższe obciążenie podatkami innymi daninami w całej Unii Europejskiej, więc oszczędzanie wyłącznie w Polskich bankach skutkuje również większymi obciążeniami również dla klientów. Słabą kondycję polskich banków potwierdza analiza Małgorzaty Pawłowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która zauważyła, że „polski sektor bankowy jest stosunkowo mały w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, ponieważ jego wartość wynosi 85 proc. PKB”.

Depozyty w Polsce to spore ryzyko

W 2017 roku magazyn Global Finance opublikował listę najbardziej bezpiecznych banków na świecie. Okazało się, że zabrakło na niej polskich banków mimo powszechnie panującej opinii o ich nowoczesności i wypłacalności. Gwoździem do trumny okazała się metodologia rankingu, który został stworzony w oparciu o ocenę długoterminowych ratingów kredytowych opracowanych przez agencję Moody’s, Standard & Poor’s oraz Fitch.

„Choć w naszym regionie mamy wysoką pozycję, ponieważ polski sektor bankowy ma ocenę 5 (na 10), to i tak nie jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie Środkowo – Wschodniej. Na przykład wyższą ocenę nas mają Czesi (3)” – skomentowała Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Gdy lokować aktywa?

Jeśli więc rzeczywistość pokazuje, że polski system bankowy nie przynosi takich zysków jakby się mogło wydawać, to aby bezpiecznie ulokować swoje pieniądze należy otworzyć konto w zagranicznym banku. Według rankingu Global Finance najwyższej noty (1) nie uzyskał żaden bank na świecie, ale w czołówce najbardziej bezpiecznych znalazły się banki szwajcarskie, kanadyjskie i skandynawskie – wszystkie z notą 2.

Raport brał pod uwagę 1000 banków z całego świata i 500 z regionu. Brak polskich banków wskazuje również na inną cechę naszego systemu – nasze banki są po prostu zbyt małe. Żaden bank oczywiście nie daje 100 proc. gwarancji na bezpieczeństwo, ale duże banki łatwiej chronią się przed zawirowaniami gospodarczymi niż średnio rentowne polskie banki.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku w Polsce nadal bardzo niska, a migracja podatkowa zyskuje na popularności

W świecie, w którym praktycznie każdej operacji bankowej możemy dokonać przez Internet ważne jest również cyberbezpieczeństwo. I właśnie jest to jednym z wyzwań polskiego sektora bankowego, które określili prezesi największych polskich banków podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w 2018 roku w Sopocie. Zabezpieczenie się przed cyberatakami to również jeden z istotnych elementów, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając bank, w którym będziemy otwierać konto.

Exit mobile version