Site icon Admiral Private

Dlaczego Polacy zakładają firmy w Czechach?

Czechy

Czechy stanowią popularny cel zakładania działalności gospodarczej przez polskich przedsiębiorców. Kraj ten leży blisko Polski, stanowiąc jej bezpośredniego sąsiada, nie różni się także szczególnie pod względem kultury. Chęć założenia firmy w Czechach wynika nie tyle z niskich podatków, co z korzystnych sposobów ich naliczania. Ponadto przedsiębiorcy zyskują prostsze i liczniejsze możliwości zwrotów odprowadzonego podatku.

Jakie korzyści niesie za sobą firma w Czechach?

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości rozpoczęcia różnych form działalności gospodarczej w Czechach, ze względu na tamtejsze liberalne podejście do przedsiębiorców. Czechy nie nakładają zbędnych ograniczeń na zagranicznych przedsiębiorców. Dotyczy to również braku obostrzeń w nabywaniu majątku w tym kraju. Warto jednak pamiętać, że jeśli marzy nam się firma w Czechach, musimy posiadać zaświadczenie o niekaralności.

W Czechach mamy dostęp do czterech różnych form działalności gospodarczej. Możemy wybrać działalność nieregulowaną, rzemieślniczą, zastrzeżoną oraz koncesjonowaną. Z kolei dostępne formy prawne to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka (jawna, komandytowa, akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością).

Zobacz także: Firma za granicą. Gdzie i dlaczego przenoszą się polskie firmy?

Osoby chcące prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą korzystają z preferencyjnych, ryczałtowych form opodatkowania. Samozatrudnienie w Czechach uzyskamy w ciągu jednego dnia. Wymaga jedynie uiszczenia opłaty miejskiej o wysokości 1000 koron, czyli około 160 złotych, a także przedstawienia dowodu osobistego, wcześniej wspomnianego zaświadczenia o niekaralności oraz adresu lokalu, w którym chcemy prowadzić działalność. Koniecznością jest również posiadanie adresu korespondencyjnego w Czechach.

Spółka w Czechach – dlaczego opłaca się najbardziej?

Szczególnie skorzystają ci, którzy zakładają w Czechach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To najpopularniejsza forma działalności gospodarczej w tym kraju. Spółka w Czechach jest znacznie prostszym do zrealizowania przedsięwzięciem od zakładania spółki w Polsce. Koszt założenia spółki w Czechach wynika z wysokości kapitału zakładowego, który może wynieść nawet 1 koronę. Średnie opłaty to około 10 tysięcy koron, czyli około 1680 złotych. Po złożeniu wniosku spółka powinna być widoczna w rejestrze już na drugi dzień roboczy. Zwykle proces rejestracji trwa od 2 do 4 tygodni – możemy przeprowadzić go całkowicie online. Mamy stały dostęp do elektronicznej komunikacji ze wszystkimi urzędami, bez względu na ich szczebel.

Spółka w Czechach gwarantuje duże ulgi inwestycyjne. Możemy przykładowo odliczyć podatek akcyzowy, nawet jeśli jeszcze nie rozpoczęliśmy działalności gospodarczej. Mniej restrykcyjnie niż w Polsce rozlicza się także podatek VAT od zakupu paliwa. Co ważne, obowiązują minimalne wymogi dotyczące sprawozdawczości podatkowej.

Podatek w Czechach – jakie są stawki?

W Czechach obowiązuje prostszy niż w Polsce system podatkowy oraz przepisy mu towarzyszące. Podatek CIT wynosi tyle samo co w Polsce, czyli 19%, a podatek PIT 15 lub 22%. Drugi wariant podatku PIT dotyczy jednak dochodów powyżej 1,2 miliona koron. Podstawowa stawka VAT to 21%, a obniżona 15%.

Czescy urzędnicy są z reguły bardziej przyjaźnie nastawieni do podatników, dlatego w milszej atmosferze załatwimy sprawy urzędowe. Spory atut to również zasada domniemania niewinności w przypadku niewywiązania się z obowiązków podatnika. Nawet jeśli stwierdzone zostanie nasze przewinienie, istnieje ograniczona wysokość kar. Zwykle urzędnicy przymykają jednak oko na drobne opóźnienia w uiszczaniu składek oraz podatków.

Zobacz także: Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego

Wielu osobom może odpowiadać to, że Czechach nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Kraj przewiduje ulgi podatkowe dla studentów i rodzin z dziećmi, a także osób dodatkowo ubezpieczających się w funduszach emerytalnych. Czeski urząd skarbowy zwraca podatek do 30 dni od złożenia deklaracji przez podatnika.

Ubezpieczenie w Czechach

Pokutuje opinia, że w Czechach podatnicy mają dostęp do wyższej jakości usług służby zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim szybszych terminów wizyt u specjalistów. Wiąże się to jednak z odmiennie rozliczanymi składkami ubezpieczeniowymi. Ich wysokość wynika z dochodu, co dla części przedsiębiorców może stanowić zaletę, a dla innych wadę.

Składka emerytalna wynosi 14,6% dochodu, a zdrowotna 6,75%. Najlepiej zarabiający przedsiębiorcy mogą płacić zatem znacznie wyższe składki niż w Polsce. W Czechach płacimy je za miesiąc poprzedni i odprowadzamy do Czeskiej Administracji Ubezpieczenia Społecznego (ČSSZ) oraz Kasy Chorych.

Exit mobile version