Site icon Admiral Private

Dlaczego polscy przedsiębiorcy przenoszą biznes za granicę?

Szwajcaria i Lichtenstein

Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Mimo postępujących zmian w ustawodawstwie, uchwaleniu Konstytucji Biznesu, która wprowadza przychylne zapisy – wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie działalności za granicę. W erze postępującej globalizacji oraz europejskiej swobody świadczenia usług jest to prostsze niż kiedykolwiek do tej pory.

Wysoka biurokracja powodem emigracji polskich firm

Najczęstszym powodem skłaniającym polskich przedsiębiorców do przeniesienia działalności za granicę jest wysoki poziom biurokracji i brak przejrzystego prawodawstwa w Polsce. Taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców w badaniu przeprowadzonym przez międzynarodową kancelarię podatkową Admiral Tax. Oto dlaczego Polacy decydują się na emigrację kapitałową.

Poza mniejszą biurokracją, jako powód założenia firmy poza Polską ankietowani najczęściej wymieniali: niższe podatki i obciążenia fiskalne (32.1%) oraz lepsze warunki rozwoju dla firmy (9%). Większość polskich przedsiębiorców przy okazji podobnych badań potwierdza, że polski system gospodarczy tłumi przedsiębiorczość polskich obywateli. Potwierdzają to również wyniki raportu Admiral Tax. Według danych „Światowego Raportu na temat Przedsiębiorczości” 71% Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości. Niestety Polska plasuje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości ‚luki przedsiębiorczości’, czyli różnicy pomiędzy potencjałem a odsetkiem osób pracujących na własny rachunek w Polsce.

Do tej pory panowało powszechne przekonanie, że większość osób decydujących się na prowadzenie firmy poza Polską robiło to z powodu możliwych oszczędności. Otóż po raz pierwszy dowiadujemy się, że to wysoka biurokracja – w ocenie przedsiębiorców – odpowiada za migrację kapitałową. Prowadzi to do konkluzji, że przedsiębiorcy myślą nie tyle o oszczędnościach, ale także o optymalnych warunkach do prowadzenia i rozwoju firmy.

Wielka Brytania najpopularniejszym miejscem do prowadzenia biznesu

Najwięcej firm zarejestrowanych przez polskich przedsiębiorców jest w Europie (95.8%), a najpopularniejszym kierunkiem biznesowym pozostaje Wielka Brytania. Widmo Brexitu tylko pozornie może zagrozić popularności Wielkiej Brytanii – brytyjski rząd przygotowuje szereg ulg i usprawnień mających za zadanie nie tylko zatrzymać firmy już prowadzące biznes na Wyspach, ale także przyciągnąć nowe przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej.

Zobacz także: Rozszerzona kontrola krzyżowa, czyli co wolno fiskusowi?

Według badania ponad 61% firm działa w Anglii lub Szkocji, wysokie miejsce w rankingu zajmuje także „zielona wyspa”, czyli Irlandia, do której Polska nie tak dawno była porównywana przez polskich polityków. Swoją popularnością zrównała się z Czechami – prowadzenie firmy w tych krajach deklaruje po około 15% ankietowanych przedsiębiorców.

Jednocześnie Polacy wykazują się dużą elastycznością i chętnie deklarują zmianę miejsca prowadzenia firmy w przypadku pojawienia się gospodarki o bardziej przyjaznym systemie podatkowym lub innych korzystnych zmian prawnych. Taką gotowość zadeklarowało blisko dwie trzecie, a “zdecydowane NIE” dla takiej możliwości zadeklarowało jedynie 28.4%.

Tylko nieliczni myślą o przeniesieniu biznesu do Polski

Wśród osób, które zdecydowały się na przeniesienie działalności za granicę, tylko 24,7% przedsiębiorców udzieliło odpowiedzi twierdzącej na pytanie, czy rozważa możliwość przeniesienia biznesu do Polski. Znacząca większość tych osób uzasadniła to rozważanym rozszerzeniem prowadzonej działalności na Polskę (74.9%) – nie zaś całkowitym przeniesieniem funkcjonującej firmy. 62.5% ankietowanych jest zadowolonych z prowadzenia firmy za granicą i tylko 1.6% ankietowanych nie jest zadowolonych.

Przed polskim rządem stoi nie lada wyzwanie – nastroje wśród przedsiębiorców nie są najlepsze i kolejne utrudnienia działalności mogą skłaniać kolejnych polskich przedsiębiorców do przenoszenia swojej działalności do państw prezentujących przyjazne nastawianie do biznesu.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku w Polsce nadal bardzo niska, a migracja podatkowa zyskuje na popularności

Badanie przeprowadzone zostało za pośrednictwem ankiety internetowej na grupie 1104 polskich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą za granicą w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2017. Grupa została wytypowana na podstawie przynależności do międzynarodowych organizacji biznesowych i dotyczyła zarówno sektora MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw.

Exit mobile version