Site icon Admiral Private

FATCA, czyli polskie konta pod lupą Stanów Zjednoczonych

FATCA

Od 1 grudnia 2015 roku Polska realizuje tak zwane porozumienie FATCA, którego celem jest walka z unikaniem opodatkowania przez podatników będących rezydentami podatkowymi Stanów Zjednoczonych i posiadających inwestycje na zagranicznych rachunkach bankowych czy inwestycyjnych.

Czym dokładnie jest ta ustawa, na kogo nałożone zostały obowiązki z nią związane i co oznacza ona dla spółek brytyjskich? Wraz z naszymi ekspertami odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z FATCA.

FATCA – co to takiego?

FATCA (z ang. Foreign Account Tax Compliance Act), to amerykańska ustawa, której celem jest uszczelnienie amerykańskiego systemu podatkowego, zbieranie informacji o amerykańskich podatnikach mających aktywa poza granicami USA oraz zapobieganie unikania płacenia podatków przez podatników USA. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązał się współpracować z Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w powyższym zakresie. Wobec tego, 9 października 2015 r. przyjęto ustawę o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA która nakłada na polskie instytucje finansowe oraz ich klientów zobowiązania z nią związane.

Na kogo nałożone zostały obowiązki FATCA?

Wspominana powyżej ustawa obowiązuje instytucje finansowe i ich klientów oraz organy podatkowe. Główny obowiązek tych pierwszych polega na ustaleniu, czy posiadaczami prowadzonych przez nie rachunków są podatnicy USA, a następnie na raportowaniu do polskich organów administracji podatkowej informacji o wartości i saldach rachunków takich osób. W zależności od rodzaju rachunku (bankowy, papierów wartościowych, ale także wybrane umowy ubezpieczeniowe itp.) oraz jego wartości lub salda, obowiązki instytucji finansowych mogą się różnić. Polskie organy podatkowe zobowiązane są przesłać otrzymane informacje ich amerykańskim odpowiednikom do 20 listopada 2016 roku. Większość z nich oferuje możliwość złożenia wspomnianych dokumentów przy pomocy bankowości internetowej. W przypadku nie przekazania deklaracji, bank zobowiązany będzie do zablokowania rachunku.

Jakie rachunki podlegają obowiązkom FATCA?

Jakie obowiązki w związku z FATCA spełnić muszą spółki brytyjskie?

Na chwilę obecną, banki nie wymagają od przedstawicieli firm brytyjskich dowodu w postaci certyfikatu rezydencji podatkowej. Niezbędne jest za to podanie UTR (z ang. Unique Taxpayer Reference), czyli numeru podatkowego spółki oraz określenie statusu podatnika względem Stanów Zjednoczonych. W przypadku większości spółek jest to: „podmiot niefinansowy z siedzibą poza USA o aktywnych dochodach”. Charakteryzuje się on tym, że 50% jego dochodów brutto w poprzednim roku kalendarzowym miało charakter aktywny, czyli inny niż dochody o charakterze inwestycyjnym takie, jak odsetki, dywidendy, przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, z instrumentów pochodnych, z funduszy inwestycyjnych etc. oraz ponad 50% posiadanych przez niego środków w poprzednim roku kalendarzowym stanowiły te, które generują przychód aktywny. Nieco rzadziej spotkać można się natomiast z podmiotem niefinansowym z siedzibą poza USA o pasywnych dochodach, którego główną cechą charakterystyczną jest fakt, że ponad 50% jego dochodów brutto posiadało w minionym roku charakter pasywny.

Exit mobile version