Site icon Admiral Private

Fundacja na Antylach Holenderskich

Antyle Holenderskie

Antyle Niderlandzkie to dosyć kontrowersyjny przykład „raju podatkowego”, jako że… nie są już rajem podatkowym, a to ze względu na niedawną zmianę ich statusu administracyjnego. W artykule przyjrzymy się dlaczego warto posiadać fundację na Antylach Holenderskich.

Fundacja na Antylach Holenderskich

Antyle Holenderskie to archipelag położony w Ameryce Środlowej, stanowiący terytorium zamorskie Holandii. Ich dwie największe grupy wysp to Curacao i Bonaire. Od 2010 roku nie są samodzielną jednostką administracyjną. Wyspy Sint-Maarten i Curacao, wchodzące w skład dawnych Antyli Niderlandzkich, zyskały status niezależnych krajów w ramach Królestwa Niderlandów. Natomiast pozostałe wyspy – Saba, Bonaire i Sint-Estasius – stały się niezależnymi gminami w ramach Królestwa Niderlandów. – money.pl

W związku z powyższym, od 2013 roku Antyle Niderlandzkie nie figurują na liście rajów podatkowych.

Najpowszechniejsza formą działalności gospodarczej na Antylach jest Fundacja prawa Antyli Holenderskich ( Stichting Particulier Fonds).
Mimo iż działalność różnego typu fundacji była na Antylach bardzo powszechna, to wspomniana wyżej forma fundacji (jest to tzw. fundacja interesu prywatnego), będąca odpowiednikiem trustów, istnieje dopiero od roku 1998.

Czym charakteryzuje się antylska fundacja interesu prywatnego?

Przede wszystkim, fundacja taka posiada własne aktywa, a jej fundatorzy oraz członkowie zarządu nie są odpowiedzialni za jej zobowiązania. Ponadto kontrolę nad działaniami fundacji sprawuje fundator, a sama fundacja nie posiada udziałowców ani członków.

Do głównych zalet Stichting Particulier Fonds należą:

– brak jakiegokolwiek opodatkowania
– brak obowiązków sprawozdawczych
– zabezpieczenie przed wierzytelnościami; majątek przekazany przez fundatora na rzecz fundacji przestaje być jego własnością i w związku z tym nie podlega egzekucji na rzecz ewentualnych wierzycieli
– zapewnienie ciągłości własności po śmierci fundatora

Zobacz także: Spółka offshore na Cyprze

Fundator dysponuje szerokim zakresem kompetencji, np. prawo do dożywotniego korzystania z majątku fundacji, mianowania i odwołania członków zarządu fundacji, wskazywania jej beneficjentów czy też sposobu zarządzania majątkiem. Za zgodność działań fundacji z jej celami statutowymi odpowiada jej zarząd.

Aby antylska Fundacja Interesu Prywatnego mogła powstać, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Sporządza go sam fundator, a jego dane nie muszą być ujawniane w żadnych rejestrach. Akt notarialny musi zawierać nazwę fundacji oraz określenie jej rodzaju (czyli Fundacji Interesu Prywatnego).

Warto zaznaczyć, że choć Antyle Holenderskie były bardzo popularnym miejscem „ucieczki” przed wysokimi podatkami, to obecnie ich atrakcyjność maleje, między innymi przez korzystniejsze rozwiązania stosowane przez inne „raje”, jak np. Cypr albo Malta.

Exit mobile version