Site icon Admiral Private

Gdzie prowadzić giełdę kryptowalut? Gibraltar, Estonia, Szwajcaria, UK

Praca na tablecie

Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut w Polsce stwarza wyzwania zarówno dla osób fizycznych (niekorzystne zasady rozliczania podatku od obrotu kryptowalutami), jak również dla legalnie zarejestrowanych w Polsce giełd kryptowalut.

Kłody rzucane pod nogi przez polskich regulatorów i brak przepisów regulujących obrót kryptowalutami skłania polskie spółki do zawieszania działalności lub przenoszenia biznesu za granicę. W artykule przybliżymy kraje, które przychylnie spoglądają na działalność firm z branży kryptowalut.

Giełdy kryptowalut opuszczają Polskę

Rozwój kryptowalut w Polsce wpłynął także na powstanie wielu profesjonalnych projektów biznesowych. Niestety po raz kolejny Polska nie wykorzystuje okazji do rozwoju innowacyjnej gałęzi gospodarki. Brak regulacji dotyczących rynku kryptowalut w Polsce oraz działania mające na celu całkowite ograniczenie obrotu kryptowalutami przez Polaków (m.in. absurdalne zalecenia dot. rozliczania podatku od kryptowalut, presja KNF i komunikaty ostrzegające przed polskimi giełdami kryptowalut) nie zachęcają polskich przedsiębiorców do prowadzenia biznesu w tej branży w Polsce. Jak pokazuje raport Admiral Tax – polscy przedsiębiorcy w głównej mierze oczekują od ustawodawcy stabilnego, przejrzystego prawa i niewielkiej biurokracji. Niestety polska rzeczywistość jest zgoła odmienna – polskie giełdy kryptowalut nie mogą w stabilnych warunkach rozwijać biznesu. Nic dziwnego, że większość podmiotów przenosi swoją działalność za granicę, lub zawiesza działalność.

Zobacz także: Opodatkowanie kryptowalut w Polsce i na świecie

Eksperci podatkowi Admiral Tax uczestniczyli w procesie przeniesienia działalności oraz powołania nowej spółki dla dwóch wiodących polskich giełd kryptowalut, które ulokowały swoją działalność w Wielkiej Brytanii, gdzie przepisy dotyczące obrotu kryptowalutami są proste i przejrzyste. Wielka Brytania to nie jedyny kraj w Europie, który stwarza przyjazne warunki do rozwoju podmiotom z branży kryptowalut.

„Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Niestety Polska robi wiele, by wkrótce w kraju nie operowały żadne firmy działające na rynku kryptowalut. Na szczęście są w Europie kraje, które mają odmienne podejście, dzięki czemu pomagamy naszym klientom legalnie prowadzić biznesy w branży kryptowalut.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Gibraltar, Szwajcaria, Estonia – bezpieczne miejsca dla giełd kryptowalut

W chwili gdy polski ustawodawca robi wszystko, by utrudnić życie polskim giełdom – inne kraje stwarzają preferencyjne warunki działalności firmom zajmującym się kryptowalutami.

Poza wspomnianą Wielką Brytanią warto zwrócić uwagę m.in. na Szwajcarię, która stała się prawdziwym rajem dla kryptowalut oraz liderem pod względem ilości ICO w Europie (więcej na ten temat w tym artykule). Olbrzymi potencjał rynku kryptowalut wykorzystuje także Gibraltar. To brytyjskie terytorium zależne od dłuższego czasu jest przyjazne projektom związanym z kryptowalutami i technologią blockchain, oferując licencje na legalne prowadzenie giełd kryptowalut.

Podobnie sprawa ma się z Estonią, która w skali Europy pochwalić może się bardzo liberalnymi przepisami dotyczącymi rezydencji podatkowej oraz pełną digitalizacją procesów związanych z założeniem oraz prowadzeniem firmy. Coś co dla polskiego przedsiębiorcy jest trudne do wyobrażenia, w Estonii jest czymś zupełnie normalnym. Wszystko począwszy od bankowości po kwestie podatkowe może zostać załatwione online, bez konieczności wizyty w Estonii. Estonia jest pierwszym krajem, który umożliwia uzyskanie e-rezydencji. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą cieszyć się z pełnych praw estońskich obywateli oraz bezproblemowo otwierać działalność i płacić proste i przejrzyste podatki w Estonii.

Exit mobile version