Oprócz skomplikowanych przepisów i biurokracji trzecim z najważniejszych elementów hamujących rozwój biznesu są obciążenia podatkowe. Z zeszłorocznych zapewnień obecnego Ministra Morawieckiego o wsparciu dla sektora MŚP nie pozostały nawet nikłe nadzieje. I tak składki ZUS zamiast maleć wzrosły, Jednolity Plik Kontrolny terroryzuje uczciwych przedsiębiorców, a ściganie wyłudzeń VAT zaczęło rykoszetem uderzać w zwykłe firmy, które z karuzelami VAT nie miały nigdy nic wspólnego.
Szczęśliwie, umęczonym “dobrymi zmianami” polskim firmom z pomocą przyszli niespodziewani sojusznicy: Wielka Brytania, Irlandia oraz Malta. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze wśród MŚP metody obniżenia podatków.
Firma w Wielkiej Brytanii działająca w Polsce
Dlaczego firma w Wielkiej Brytanii
- 11 500 funtów rocznie kwoty wolnej od podatku dla każdego dyrektora spółki bez względu na rezydencję podatkową. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie 1800 funtów.
- Niskie składki ZUS. Przy dochodach rzędu 11 500 funtów rocznie wynoszą jedynie jedną trzecią polskich składek.
- Wszystkie sprawy urzędowe można załatwić telefonicznie lub przez Internet.
- Stabilne i przejrzyste prawo pozwala brytyjskiemu przedsiębiorcy skupić się na prowadzeniu działalności, a nie spotkaniach z księgowymi i urzędnikami.
Przeniesienie firmy do Wielkiej Brytanii – jak to działa?
Krok pierwszy to naturalnie założenie firmy w Wielkiej Brytanii, w drugim etapie należy otworzyć rachunek bankowy dla brytyjskiej spółki. Bez problemu można zrobić, to w polskim banku, aby ułatwić spółce działalność na polskim rynku. Wyrobienie certyfikaty rezydencji podatkowej spółki oraz certyfikatu VAT-EU nie jest obowiązkowe, ale warto zatroszczyć się o te dokumenty zawczasu, aby polski kontrahent mógł dostarczyć ich kopie do swojej księgowości jeśli zajdzie taka potrzeba. Ostatnim krokiem jest zatrudnienie się w spółce w roli dyrektora (odpowiednik Prezesa Zarządu polskiej spółki z o.o.).
Zobacz także: Polskie spółki płacą wyższe podatki niż zagraniczne firmy działające w Polsce
Te cztery proste kroki pozwalają na działalność w przyjaznym, brytyjskim systemie prawnym, podniesienie kwoty wolnej od podatku z 1800 do 11 500 funtów, oraz opodatkowanie nadwyżki finansowej w UK, jako że brytyjska spółka limited posiada brytyjską rezydencję podatkową. A wszystko bez wyjazdu z Polski. Założenie firmy w Wielkiej Brytanii trwa około 48 godzin.
Firma w Irlandii działająca w Polsce
Dlaczego Irlandia
Innym kierunkiem obieranym przez polskie firmy jest Irlandia, skutecznie rzucająca gospodarczą rękawicę swojemu brytyjskiemu sąsiadowi. Powody dla których polskie firmy tak chętnie przenoszą się do Irlandii są bardzo podobne, jak w przypadku Wielkiej Brytanii jednak za Irlandią przemawiają dodatkowo trzy ważne korzyści: Kwota wolna od podatku jest jeszcze wyższa niż w Wielkiej Brytanii i wynosi aż 16 500 Euro rocznie, Irlandia nie jest zamieszana w Brexitową zawieruchę oraz CIT w Irlandii wynosi zaledwie 12,5%
Przeniesienie firmy do Irlandii – jak to działa
Na samym wstępie trzeba zarejestrować firmę. Drugi krok to otwarcie rachunku bankowego dla spółki i podobnie jak w przypadku spółek brytyjskich można zrobić to w polskim banku. Krok trzeci to wyrobienie certyfikatu rezydencji podatkowej i VAT-EU, który może być wymagany przy pewnych transakcjach z europejskimi kontrahentami. Na samym końcu pozostaje zatrudnieni się we własnej spółce w roli dyrektora.
Naturalnie wszystkie krok można wykonać bez wyjazdu z kraju, za pośrednictwem Internetu lub poprzez biuro księgowe zarejestrowane w Irlandii. Założenie firmy w Irlandii trwa około dwóch tygodni.
Firma na Malcie działająca w Polsce
Czy Malta, to raj podatkowy?
To niewielkie państwo położone na Morzu Śródziemnym zaliczane jest do grona tzw. rajów podatkowych, czyli krajów które dzięki atrakcyjnym przepisom podatkowym starają się przyciągnąć jak największą liczbę przedsiębiorców, jednak leży na terenie UE i stanowi byłe terytorium zależne Wielkiej Brytanii, dzięki czemu cieszy się stabilnymi przepisami i zainteresowaniem wśród inwestorów poszukujących legalnych metod optymalizacji podatkowej.
Podatki na Malcie
Klasyfikacja Malty jako raju może wydać się co najmniej dziwna, jako że podstawowa stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi aż 35%. Dlaczego więc ten kraj jest po pierwsze traktowany jednak jak raj, a po drugie – jest tak popularny wśród polskich przedsiębiorców.
Zobacz także: Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego
Dlatego iż tamtejsze prawo umożliwia stosowanie optymalizacji podatkowej (zgodnej z prawem procedury pozwalającej na obniżenie zobowiązań podatkowych) poprzez stworzenie odpowiednich struktur biznesowych. Dzięki temu rzeczywista stawka CIT może zostać zredukowana nawet do poziomu 5%.
Dlaczego Malta dla polskiego przedsiębiorcy
Szczególnie atrakcyjna dla naszych rodaków jest polska spółka komandytowa z maltańskim komplementariuszem. Dzięki odpowiedniemu podziałowi zysku pomiędzy spółkę polska a maltańską (komplementariusza), należność z tytułu podatku dochodowego może wynieść nawet mniej niż 1%.
Jak to działa
Metoda jest niezwykle prosta dlatego przyciąga tak wielu przedsiębiorców. Krok pierwszy to powołanie spółki komandytowej prawa polskiego. W drugiej kolejności należy wprowadzić do spółki komplementariusza będącego spółką maltańską oraz zatrudnić się w niej jako dyrektor. Rozwiązanie zakłada w dalszej części transfer zysku spółki komandytowej do spółki maltańskiej oraz wypłatę zysku w postaci wynagrodzenie jej dyrektorów.
Ten prosty model pozwala na wypłatę do 500 000 zł rocznie każdemu z dyrektorów spółki. Dochód nie jest opodatkowany oraz nie obejmują go składki ZUS. Rozwiązanie posiada uzasadnienie w odpowiednich interpretacjach Ministerstwa Finansów, czyniąc je bezpiecznym, legalnym i powszechnie stosowanym.