Ostatnia aktualizacja 23 listopada, 2022 o 04:43 pm.
Podwójne opodatkowanie nawet finansowemu laikowi kojarzy się negatywnie. I słusznie. Jest to zjawisko polegające na dwukrotnym nałożeniem podatku na ten sam przedmiot podatkowy (majątek, dochód, usługę). Problem podwójnego opodatkowania wynika z konstrukcji systemu podatkowego i dotyka przede wszystkim osoby, które zarabiają w kraju innym niż wynika z ich adresu zameldowania.
Najczęściej do podwójnego opodatkowania dochodzi, gdy nałożony zostanie podatek przez Urząd Skarbowy dwóch różnych państw. Z takim problemem często borykają się emigranci, którzy nie są obywatelami kraju, w którym pracują. Wówczas zarówno państwo, w którym taka osoba wykonuje pracę i żyje, jak również kraj ojczysty, roszczą sobie prawo do pobrania podatku dochodowego.
Wskutek zderzenia się ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego, dochodzi do nałożenia podatku dwukrotnie na tę sama osobę. Nieograniczony obowiązek podatkowy dotyczy miejsca, w którym znajduje się centrum interesów życiowych podatnika, przy czym wpływ na określenie takiej lokalizacji ma również rodzina danej osoby.
Przykładowo mężczyzna pracujący w Wielkiej Brytanii, ale posiadający mieszkającą i pracującą w Polsce żonę oraz dzieci żyjące z matką i chodzące do polskiej szkoły, zostanie uznany za podatkowego rezydenta RP. Z drugiej strony ten sam mężczyzna wykonując pracę i zarabia na Wyspach, posiada więc ograniczony obowiązek podatkowy w Wielkiej Brytanii i musi zapłacić brytyjskiej skarbówce podatek od uzyskanego w Zjednoczonym Królestwie dochodu.
Aby uniknąć problemu wielokrotnych roszczeń spadających na podatnika, podpisywane są przez kraje dwustronne (znacznie rzadziej wielostronne) umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska podpisała takie umowy z ponad 80 krajami świata. W naszym kraju istnieją dwie możliwości ochrony przed dwukrotnym podatkiem.
Jest to metoda zwolnienia podatkowego, która polega na zwolnieniu podatnika z obowiązku zapłacenia podatku od danego dochodu, ale dochód ten jest uwzględniany przy obliczaniu progów dla innych podatków. Wynika z tego, że choć podatku zapłacić nie trzeba, ma on jednak wpływ na wysokość pozostałych zobowiązań finansowych względem Urzędu Skarbowego.
Drugim sposobem jest metoda kredytu podatkowego, w której liczy się podatek od wszystkich dochodów w sumie, a więc zarówno od tych, które zostały zdobyte na terenie Polski, jak i od tych, które uzyskano w innym kraju. Od tak określonej sumy odejmuje się następnie kwotę, jaką podatnik musiał zapłacić w innym kraju i różnicę musi pokryć w polskiej skarbówce.
Do podwójnego opodatkowania może dojść również, jeśli fiskus jednego kraju dwukrotnie nałoży podatek na dany przedmiot. Jest to zjawisko bardzo negatywne i obowiązkiem ustawodawców jest zwalczanie tego problemu. Wewnętrzne opodatkowanie podwójne może dotyczyć zarówno podatków pośrednich (VAT, akcyza), jak i bezpośrednich (podatek dochodowy od osób fizycznych lub prawnych). Przykładowo na towar, który objęty jest akcyzą, zostaje później nałożony podatek VAT. Dochodzi niekiedy również do podwójnego opodatkowania dywidendy, która z jednej strony jest wypłatą zysku (na który już został nałożony podatek) dla akcjonariuszy, a z drugiej jest dochodem kapitałowym udziałowców podlegającym opodatkowaniu.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX