Ostatnia aktualizacja 21 lutego, 2024 o 12:42 pm.
Amerykański stan Delaware nie bez przyczyny bywa określany podatkowym rajem. Prowadzenie firmy w Delaware jest przejrzyste, bardzo łatwe i korzystne podatkowo. Dla polskich przedsiębiorców dużą barierą zdaje się być koszt firmy w Delaware. Tymczasem prowadzenie spółki LLC w USA może być tańsze niż prowadzenie spółki z o.o. w Polsce. Sprawdźmy, jakie są opłaty związane z prowadzeniem firmy w Delaware i jak ją założyć.
Większość przedsiębiorców, którzy rozważają przeniesienie firmy za granicę, bierze pod uwagę przede wszystkim bliższe destynacje, np. Anglia, Cypr czy Czechy. Wynika to nie tylko z braku wiedzy na temat alternatyw, ale także z obaw związanych z kosztami działalności choćby w USA. Tymczasem zdecydowanie warto przemyśleć amerykańskie Delaware. Jest to niewielki stan zlokalizowany na wschodnim wybrzeżu USA, gdzie prowadzenie spółek jest tańsze niż w Europie. Co ciekawe, aż przez 7 lat Amerykańska Izba Gospodarcza uznawała ten stan za najbardziej przyjazne środowisko do prowadzenia biznesu w USA.
Jedną z kluczowych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć przed założeniem firmy w Delaware, będzie z pewnością wybór formy prawnej. Od tego zależą także koszty z tym związane. Dla większości przedsiębiorców, na początek zdecydowanie najlepszym wyborem okaże się spółka LLC. LLC to hybryda polskiej spółki z o.o. ze spółką osobową. Dzięki temu, że posiada własną, niezależną od wspólników osobowość prawna, w pełni chroni ich majątek osobisty. Z drugiej jednak strony, jej przychody mogą być przypisywane bezpośrednio udziałowcom. Taka konstrukcja pozwala więc uniknąć podwójnego opodatkowania — jednej z największych bolączek wspólników polskich półek z o.o.
Koszt firmy w Delaware to koszty założenia, a następnie prowadzenia firmy. Podane opłaty szacowane są dla spółki LLC.
Założenie firmy w Delaware wiąże się z opłatami urzędowymi, opłatami za lokalnego agenta, adres. Dodatkowo jeśli są potrzebne apostille i inne certyfikaty, będzie konieczna dodatkowa opłata. Łącznie zamkniemy się w kwocie 1500 euro.
Prowadzenie firmy w Delaware wiąże się z corocznymi obowiązkowymi opłatami oraz ewentualnie innymi dodatkowymi w zależności od potrzeb.
Standardowo firma płaci:
Łącznie co roku opłaty wyniosą około 1500 euro.
Delaware cieszy się ogromną popularnością wśród największych amerykańskich potentatów. To właśnie tam swoje działalności zarejestrowało ponad 50% amerykańskich spółek giełdowych i aż 63% spółek z listy Fortune 500, czyli najbogatszych spółek w USA.
Nic dziwnego. Prowadzenie firmy w Delaware niesie za sobą szereg korzyści. Oto najważniejsze:
Z punktu widzenia przedsiębiorcy największą zaletą spółki w Delaware jest zerowe opodatkowanie, jeśli zysk pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych, a wspólnicy spółki nie są rezydentami USA. Założenie spółki w Delaware będzie więc bardzo korzystne podatkowe dla polskich rezydentów, którzy obsługują klientów spoza USA, np. z Europy czy Azji. W Delaware nie ma również podatku od sprzedaży, podatku od dochodów z inwestycji, podatku od spadków ani podatku od własności osobistej. Chociaż firmy mogą być obciążone podatkiem franczyzowym, jego wartość jest naprawdę symboliczna w porównaniu z wartością podatku dochodowym, jaki pobierają inne stany.
Taka konstrukcja pozwala uniknąć opodatkowania w pełni legalnie, bez dodatkowych kruczków czy haczyków.
Czy założenie spółki w Delaware jest łatwe jak jej prowadzenie? Zdecydowanie tak.
Aby założyć spółkę w Delaware, należy ustanowić Przedstawiciela Urzędowego (Registred Agent). Konieczne będzie także wskazanie siedziby i przedłożenie aktu rejestracji spółki (Certificate of Formation) w Siedzibie Sekretarza Stanu. Ważne, aby dokument zawierał w treści określenia Limited Liability Company lub skróty L.L.C. albo LLC oraz oczywiście ustaloną wcześniej nazwę podmiotu. W przypadku, jeśli spółka ma co najmniej 2 udziałowców, niezbędne jest także wystąpienie o nadanie Federalnego Numeru Identyfikacji Podatkowej oraz składanie rocznych zeznań podatkowych do Urzędu Podatkowego (Internal Revenue Service). W przypadku spółek, które nie osiągnęły dochodów na terytorium USA, dokument powinien potwierdzać taką informację.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 290
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX