Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 03:47 pm.
Od 1 stycznia 2019 r. w polskim ustawodawstwie podatkowym zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatku dochodowego od obrotu wirtualnymi walutami dla osób fizycznych. W artykule przeanalizujemy zasady rozliczania podatku od kryptowalut w 2019 r. oraz możliwe sposoby obniżenia wysokości opodatkowania obrotu kryptowalutami.
Rok 2018 w kontekście opodatkowania kryptowalut można podsumować jako jeden wielki legislacyjny chaos. Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut niestety nie szedł w parze z transparentnością przepisów polskiego prawa podatkowego. Brak jasnych przepisów regulujących obrót wirtualnymi walutami, sprzeczne interpretacje Ministerstwa Finansów dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego wywołały u polskich podatników co najmniej mocny ból głowy. W wyniku niejasnych przepisów wiele projektów związanych z wirtualnymi walutami zakończyło działalność lub przeniosło siedzibę za granicę do państw stwarzających przyjazne warunki do rozwoju tego biznesu – do Wielkiej Brytanii czy na Maltę (m.in. polska giełda kryptowalut Bitbay).
Od 1 stycznia 2019 r. przychody z tytułu obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami) klasyfikowane są jako przychody z zysków kapitałowych. Stawka podatku wynosi 19-proc. i obejmuje sprzedaż walut wirtualnych na giełdzie, w kantorze czy na wolnym rynku. Projekt uwzględnia przychody z zamiany wirtualnej waluty na środek płatniczy (FIAT), analogicznie traktowane będą transakcje zapłaty wirtualnymi walutami za towary, usługi oraz prawa majątkowe.
Przychód z kapitałów pieniężnych w takich sytuacjach ma odpowiadać cenie zakupy towaru/usługi. Ministerstwo Finansów wycofało się z opodatkowania wymiany jednej kryptowaluty na inną, dodatkowo do 30 czerwca 2019 r. wstrzymany jest pobór podatku PCC od każdej transakcji uwzględniającej kryptowaluty. Należy również pamiętać że w przypadku zysku który przekroczy w danym roku milion złotych zostanie nam naliczona dodatkowa stawka podatku tzw. podatek solidarnościowy. Wszystkie zyski powyżej miliona złotych będą objęte stawką 23-proc. podatku.
Kancelaria Admiral Tax od dłuższego czasu prowadzi działania doradcze mające na celu optymalizację zobowiązań podatkowych z tytułu obrotu kryptowalutami. Doradcy Admiral Tax brali ponadto czynny udział w procesie przenoszenia wiodących polskich giełd kryptowalut za granicę.
Proponowane rozwiązanie zakłada obniżenie podatku od obrotu kryptowalutami do stawki 10-proc. dla całości zgromadzonych środków na portfelach wirtualnych.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX