Zbliżający się w Polsce termin złożenia zeznań podatkowych za rok 2017 skłania do skrupulatnego przyjrzenia się kwestii rozliczenia podatku od obrotu kryptowalutami. Polskie Ministerstwo Finansów informuje o konieczności wykazania przychodów ze sprzedaży i zamiany kryptowalut. W artykule przeanalizujemy skutki podatkowe obrotu kryptowalutami oraz zalecenia MF dotyczące tego jak rozliczyć podatek od kryptowalut.
Podatek od kryptowalut – podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
W związku z obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego za 2017 r., w PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut. Osobom handlującym kryptowalutami w Polsce grozi do 32% podatku. Nie istnieją przepisy odnoszące się specyficznie do kryptowalut, więc zalecane jest stosowanie przepisów ogólnych i posługiwanie się interpretacjami Ministerstwa Finansów. Jeszcze do końca ubiegłego roku Ministerstwo Finansów twierdziło, że opodatkowaniu podlega zamiana kryptowalut na waluty fiducjarne (FIAT) np. złotówki, dolary, euro. Najnowsza interpretacja zakłada także opodatkowanie wynikające z zamiany jednej kryptowaluty na inną.
Dochody z kryptowalut dla osób fizycznych są rozliczane wg skali podatkowej – w zależności od poziomu dochodów opodatkowanie wynosi 18-proc. lub 32-proc. (próg zmienia się na wyższy przy kwocie przychodu ok. 85,5 tys. zł). W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej handel kryptowalutami możliwe jest opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym, należy jednak pamiętać o terminach dotyczących deklaracji rozliczania podatku na zasadach liniowych.
Zobacz także: Polskie spółki płacą wyższe podatki niż zagraniczne firmy działające w Polsce
Sposób opodatkowania kryptowalut oraz odpowiedniego wykazania we właściwym zeznaniu podatkowym zależy od źródła pochodzenia tych dochodów oraz od formy opodatkowania wybranej przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą.
„Mimo tego, że kryptowaluty są wirtualne, to obowiązek podatkowy jest realny. Polskie Ministerstwo Finansów traktuje kryptowaluty jak prawa majątkowe, gdzie inne państwa jak np. Wielka Brytania traktują kryptowaluty analogicznie do walut fiducjarnych jak funt czy euro. Ma to wpływ na sposób rozliczania podatku od kryptowalut, który dla polskiego podatnika obracającego kryptowalutami jest skomplikowany. Ministerstwo Finansów powinno czerpać z brytyjskich wzorców” komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Podatek od kryptowalut – klasyfikacja przychodów i kosztów wg Ministerstwa Finansów
Źródło przychodów
Przychody z obrotu krytpowalutą mogą być zakwalifikowane do źródła przychodów z tytułu:
- praw majątkowych
albo
- pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli kryptowaluta jest przedmiotem obrotu w ramach działalności, która spełnia okreśłone warunki: m.in. ma ona charakter zarobkowy, jest prowadzona we własnym imieniu przez podatnika, w sposób zorganizowany i ciągły (i nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy PIT).
Przychód
Obrót kryptowalutami generuje przychód m.in. w przypadku:
- sprzedaży kryptowaluty (zamiany kryptowaluty na walutę tradycyjną, np. złotówki (PLN), euro (EUR), dolara amerykańskiego (USD),
- zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę, na towar lub na usługę. Zamianę kryptowaluty należy traktować jako formę jej odpłatnego zbycia, analogicznie jak zamianę jakichkolwiek innych praw majątkowych, np. wierzytelności.
Przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy PIT
Przychód z odpłatnego zbycia kryptowaluty w drodze umowy sprzedaży lub zamiany – kwalifikowany do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy PIT – powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy (waluty tradycyjnej), innej kryptowaluty, towaru czy wykonania usługi.
Przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT
Za przychód z działalności gospodarczej uznaje się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Jednocześnie za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej [6] uważa się dzień zbycia prawa majątkowego – czyli dzień sprzedaży lub zamiany danej kryptowaluty – nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Zobacz także: Opodatkowanie kryptowalut w Polsce i na świecie
Przychód ze sprzedaży kryptowalut należy wpisać w rubryce 74 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy). Wśród osób dokonujących obrotu kryptowalutami największą wątpliwość budzi konieczność rozliczenia podatku od zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę. Ministerstwo Finansów swoimi zaleceniami po raz kolejny wprowadza niepokój tysięcy podatników. Obowiązek uwzględniania każdej transakcji wymiany kryptowaluty na inną może skutkować koniecznością wertowania tysięcy pojedynczych transakcji, do zawierania których osoby obracające kryptowalutami często wykorzystują ‚boty’. Takie zalecenia są nielogiczne i utrudniają życie podatnikom, którzy mają problem z ustaleniem należnego podatku wynikającego z zamiany kryptowalut.
Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodów w obrocie kryptowalutami, to Ministerstwo Finansów prezentuje następujące wytyczne:
Koszt uzyskania przychodów
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Takimi kosztami są zatem wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:
- zostały faktycznie poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, tzn. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami,
- nie zostały wymienione w art. 23 ustawy PIT, zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów,
- są odpowiednio udokumentowane.
Pełne wytyczne co do interpretacji skutków podatkowych obrotu kryptowalutami dla polskich obywateli dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów.