Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 03:35 pm.
Stosunkowo niska kwota wolna od podatku, nieprzychylna administracja i konieczność dopełniania ogromu formalności nie zachęcają do prowadzenia biznesu w Polsce. W artykule wyjaśnimy, jak kształtują się koszty prowadzenia firmy za granicą – na Cyprze, w Irlandii, Czechach, Wielkiej Brytanii i w amerykańskim stanie Delaware.
Prawo daje polskim przedsiębiorcom możliwość założenie spółki w dowolnym kraju na świecie, a korzystne przepisy podatkowe, szereg ulg i uproszczona biurokracja zdecydowanie zachęcają do takiego ruchu. Zwłaszcza dziś, po wprowadzeniu w życie niekorzystnych dla wielu przedsiębiorców i często niejasnych przepisów Nowego Ładu.
To, w którym kraju warto założyć spółkę, zależy od wielu czynników: branży, kierunków rozwoju biznesu, rynku zbytu, potrzeb i oczekiwań przedsiębiorcy, a nawet trybu życia. Obecnie najchętniej wybieranymi przez mieszkańców naszego kraju kierunkami emigracji biznesowej są: Cypr, Irlandia, Czechy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – szczególnie korzystny podatkowy dla niektórych grup przedsiębiorców stan Delaware.
Sprawdźmy, ile w praktyce wyniosą kwoty obciążeń podatkowych (uwzględniające kwotę wolną od podatku jako wynagrodzenie i wypłatę dywidendy wg lojalnej stawki CIT) spółek prowadzonych na Cyprze, w Czecha, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Delaware w zależności od kwoty rocznego dochodu. Wszystkie wyliczenia stworzono przy założeniu, że działalność spółki będzie realizowana w systemie B2B.
W zależności od kwoty rocznego dochodu, suma obciążeń podatkowych spółki na Cyprze wyniesie odpowiednio:
W zależności od kwoty rocznego dochodu, suma obciążeń podatkowych spółki w Czechach wyniesie odpowiednio:
W zależności od kwoty rocznego dochodu, suma obciążeń podatkowych spółki w Irlandii wyniesie odpowiednio:
W zależności od kwoty rocznego dochodu, suma obciążeń podatkowych spółki w Irlandii wyniesie odpowiednio:
Jeśli wspólnicy spółki w Delaware nie są rezydentami USA, a sama spółka czerpie zyski poza Stanami Zjednoczonymi, suma obciążeń podatkowych wyniesie 0 zł. Bez względu na wysokość dochodu.
Decyzję o założeniu spółki za granicą warto poprzedzić rozmową z doświadczonym specjalistą i gruntowną analizą wszystkich „za i przeciw”. Podjęta pochopnie może skutkować potężnym rozczarowaniem, a w szczególnych sytuacjach – problemami z lokalnymi i polskimi organami prawno-podatkowymi.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX