Site icon Admiral Private

Porównanie kosztów prowadzenia firmy w Polsce i za granicą

Kolejne podatki

Stosunkowo niska kwota wolna od podatku, nieprzychylna administracja i konieczność dopełniania ogromu formalności nie zachęcają do prowadzenia biznesu w Polsce. W artykule wyjaśnimy, jak kształtują się koszty prowadzenia firmy za granicą – na Cyprze, w Irlandii, Czechach, Wielkiej Brytanii i w amerykańskim stanie Delaware.

Prawo daje polskim przedsiębiorcom możliwość założenie spółki w dowolnym kraju na świecie, a korzystne przepisy podatkowe, szereg ulg i uproszczona biurokracja zdecydowanie zachęcają do takiego ruchu. Zwłaszcza dziś, po wprowadzeniu w życie niekorzystnych dla wielu przedsiębiorców i często niejasnych przepisów Nowego Ładu.

Jakie kierunki biznesowej emigracji najchętniej wybierają Polacy?

To, w którym kraju warto założyć spółkę, zależy od wielu czynników: branży, kierunków rozwoju biznesu, rynku zbytu, potrzeb i oczekiwań przedsiębiorcy, a nawet trybu życia. Obecnie najchętniej wybieranymi przez mieszkańców naszego kraju kierunkami emigracji biznesowej są: Cypr, Irlandia, Czechy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – szczególnie korzystny podatkowy dla niektórych grup przedsiębiorców stan Delaware.

Koszty prowadzenia firmy za granicą – porównanie

Sprawdźmy, ile w praktyce wyniosą kwoty obciążeń podatkowych (uwzględniające kwotę wolną od podatku jako wynagrodzenie i wypłatę dywidendy wg lojalnej stawki CIT) spółek prowadzonych na Cyprze, w Czecha, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Delaware w zależności od kwoty rocznego dochodu. Wszystkie wyliczenia stworzono przy założeniu, że działalność spółki będzie realizowana w systemie B2B.

Spółka na Cyprze

W zależności od kwoty rocznego dochodu, suma obciążeń podatkowych spółki na Cyprze wyniesie odpowiednio:

Spółka w Czechach

W zależności od kwoty rocznego dochodu, suma obciążeń podatkowych spółki w Czechach wyniesie odpowiednio:

Spółka w Irlandii

W zależności od kwoty rocznego dochodu, suma obciążeń podatkowych spółki w Irlandii wyniesie odpowiednio:

Spółka w Wielkiej Brytanii

W zależności od kwoty rocznego dochodu, suma obciążeń podatkowych spółki w Irlandii wyniesie odpowiednio:

Spółka w Delaware

Jeśli wspólnicy spółki w Delaware nie są rezydentami USA, a sama spółka czerpie zyski poza Stanami Zjednoczonymi, suma obciążeń podatkowych wyniesie 0 zł. Bez względu na wysokość dochodu.

Decyzję o założeniu spółki za granicą warto poprzedzić rozmową z doświadczonym specjalistą i gruntowną analizą wszystkich „za i przeciw”. Podjęta pochopnie może skutkować potężnym rozczarowaniem, a w szczególnych sytuacjach – problemami z lokalnymi i polskimi organami prawno-podatkowymi.

Exit mobile version