Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 04:06 pm.
W mediach wciąż głośno o planach rządu na opodatkowanie obywateli pracujących za granicą. Choć sprawa wzbudza wiele emocji, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami i pojęciami związanymi z podwójnym opodatkowaniem, aby nieświadomie nie paść ofiarą zachłannego fiskusa.
Jak sama nazwa wskazuje, podwójne opodatkowanie jest dwukrotnym opodatkowaniem tego samego dochodu i jest zjawiskiem niepożądanym z każdego punktu widzenia oprócz Urzędu Skarbowego. Nic więc dziwnego, że rządzącym nie spieszy się z jego eliminowaniem, gdyż stanowi kolejny podatek, który bardzo trudno ominąć. W skrajnych przypadkach podwójnie opodatkowany może zostać dochód osiągnięty przez pracownika, który nie opuścił kraju, co dodatkowo wzmaga krytykę wobec ustawodawcy.
Podwójne opodatkowanie możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Różnica jest bardzo prosta, gdyż pierwsze z nich dotyczy sytuacji, kiedy pracownik osiąga dochód w dwóch umawiających się państwach, a druga sytuacja, będąca doskonałym przykładem wypaczenia polskiego systemu podatkowego ma miejsce, kiedy dwukrotnie opodatkowuje się dochód osiągnięty w jednym kraju. Żeby zobrazować sytuację, posłużmy się przykładami.
Pan Jan pracował przez trzy miesiące za granicą, pozostałą część roku w Polsce. Będąc obywatelem RP oraz posiadając swoje centrum interesów życiowych w Polsce ciąży na nim nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli musi zapłacić podatek w Polsce od każdego dochodu, który osiągnął w kraju oraz za granicą. Jednak obcy fiskus powołując się na ograniczony obowiązek podatkowy zachce potrącić należny podatek wynikający z dochodu Pana Jana właśnie tam.
Dotyczy sytuacji, kiedy podwójnie opodatkowany zostaje dochód osiągnięty w jednym państwie, w tym wypadku w Polsce. Przykładowo właściciel pracujący na rzecz spółki z o.o. zapłaci podatek dochodowy od zysku osiągniętego przez spółkę oraz po otrzymaniu dywidendy jako dochód osoby fizycznej.
Polska posiada dwie metody rozliczenia dochodu z zagranicy. W zależności od państwa, gdzie polski rezydent podatkowy osiągnie dochód, należy zastosować jedną z nich, a określają je umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (link pod artykułem).
Metoda polega na zwolnieniu dochodu osiągniętego w obcym Państwie z podatku w Polsce, lecz kwota dochodu musi zostać uwzględniona przy określeniu progu podatkowego w Polsce.
Państwami, z których dochód powinien być rozliczony na polskim PIT metodą wyłączenia z progresją, są między innymi: Niemcy, Irlandia Północna, Norwegia, Anglia, Szkocja, Walia, Włochy,
W tej metodzie liczy się podatek osiągnięty od sumy dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce oraz odlicza się od niego kwotę, którą podatnik zapłacił w drugim Państwie, lecz w kwocie nie wyższej niż ta, która proporcjonalnie przypada na dochód osiągnięty za granicą.
Państwami, z których dochód powinien być rozliczony na polskim PIT metodą zaliczenia proporcjonalnego, są między innymi: Holandia, Belgia, USA, Rosja.
Przy rozliczeniu dochodu z kraju, z którym Polska nie posiada umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stosuje się wyłącznie przepisy ustawy o PIT. Oznacza to nieograniczony obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, który przebywa w Polsce więcej niż 183 dni w roku. Zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się metodę zaliczenia proporcjonalnego.
Coraz więcej Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii lub Irlandii decyduje się na powrót do kraju. Co zrobić, aby uniknąć przykrej, podatkowej niespodzianki, którą szykuje dla nich polski fiskus?
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX