Ostatnia aktualizacja 25 maja, 2023 o 03:16 pm.
Rząd wprowadza Polski Ład. Szacuje się, że skorzysta na tym blisko 18 milionów polskich podatników. Mówi się, że nowe regulacje to krok w kierunku ustanowienia w Polsce podatkowego fair play. Wg danych, które są katalizatorem nadchodzących zmian, w naszym kraju najwyższe podatki i składki zdrowotne płacą najmniej zarabiający, podczas gdy wysokie przychody i płace są cały czas obciążone stosunkowo nisko. Mając to na uwadze, Polski Ład ma na celu poprawę płynności wszystkich uzyskujących przychody do poziomu około 6000 zł.
Zarabiający więcej, szczególnie na działalności gospodarczej będą musieli dołożyć. Jak można przeczytać w uzasadnieniu strat wyliczonych w kalkulatorze wynagrodzeń na zasadach Polskiego Ładu, który jest dostępny na rządowej stronie – „Zmiany sprawią, że system podatkowy w Polsce będzie bardziej sprawiedliwy, a nakłady na służbę zdrowia wzrosną. Dzięki temu zyskają wszyscy Polacy”. To faktycznie jest możliwe. Wystarczy zoptymalizować swoją działalność do przychodu w kwocie akceptowanej w Polskim Ładzie, a pozostałą jego część kumulować w spółce offshore i wypłacać w formie dywidendy lub konsumować w inny sposób. Wysokość optymalnego przychodu na działalności można łatwo ustalić na podstawie indywidualnej kalkulacji. Wszystko zależy od poziomu wydatków na konsumpcję i kosztów prowadzenia działalności. Jak się okazuje, w wielu przypadkach transfer działalności do zagranicznej spółki pozwala nie tylko utrzymać aktualny poziom przychodów, ale przynosi też znaczne oszczędności. To w pełni legalne, w ten sposób działają już miliony polskich rezydentów podatkowych.
Do kalkulacji przyjmijmy przychody na poziomie 15 000 złotych miesięcznie. To wynagrodzenie osiągalne dla programistów ze średnim doświadczeniem. Dodajmy, że na kolejnych etapach rozwoju zawodowego specjaliści z branży zarabiają jeszcze więcej. Szacuje się, że przeciętna stawka w zasięgu doświadczonego seniora to nie mniej niż 16 000 zł. Dobra specjalizacja może okazać się jeszcze bardziej dochodowa. Na starcie juniorzy w branży zarabiają około 6 000 złotych. Stawki wahają się w zależności od rodzaju umowy, ale jak wskazują dane, programiści preferują współpracę na podstawie umowy B2B.
W serii artykułów na temat zmian, które w portfelach polskich rezydentów podatkowych wywoła Nowy Ład, przygotowaliśmy zestawienia, w których prezentujemy, jak nowa sytuacja prawna wpłynie na realne przychody osób na działalności gospodarczej oraz korzyści, jakie można uzyskać, rejestrując spółkę w jednym z państw o przyjaznym klimacie biznesowym. W tabeli poniżej liczymy, ile może stracić programista średniego szczebla z umową na działalności w 2022 roku. Zakładamy przychód z faktur na poziomie 15 000 złotych netto w skali miesiąca. Rozliczenie na zasadach ogólnych oraz to, że przedsiębiorca opłaca pełne ubezpieczenie społeczne bez dodatkowej stawki chorobowej.
Wynagrodzenie – przychód w skali miesiąca (PLN netto) | zysk netto samozatrudnienie na działalności gospodarczej 2021 | zysk netto samozatrudnienie na działalności gospodarczej w Polskim Ładzie 2022 | Tyle można stracić w skali miesiąca | Strata w skali roku na Polskim Ładzie od 2022 – jedna pensja z bonusem mniej |
15 000, 00 | 11 567, 82 | 10 140, 35 | 1 427, 47 | 17 129, 64 |
Transfer firmy do innego kraju to proste oszczędności. Wybór odpowiedniego mechanizmu zależy od tego, jak przedsiębiorca planuje swoją przyszłość. W zasięgu są rozwiązania, które umożliwiają ubezpieczenie się i późniejsze uzyskanie świadczeń w innym państwie. Można też zdecydować o kontynuowaniu ubezpieczenia tylko i wyłącznie w Polsce. Wybór odpowiedniego rozwiązania może wydawać się trudny. Uzyskanie wyczerpujących sprofilowanych informacji na ten temat ułatwi konsultacja ze specjalistami z naszej kancelarii. Trzeba podkreślić, że opisywane tu metody optymalizacji nie powodują konieczności, ani domniemania zmiany rezydencji podatkowej przedsiębiorcy. Pod tym kątem wszystko pozostaje tak, jak jest. Przyjmujemy, że przedsiębiorca nie ma intencji zmiany miejsca zamieszkania i chce nadal rozliczać się w Polsce.
Jednym z rozwiązań, które bardzo zyskało na popularności tuż po ogłoszeniu wstępnych założeń Polskiego Ładu jest spółka w Czechach. Rozwiązanie to niekoniecznie przyniesie zyski finansowe polskiemu przedsiębiorcy ze względu na wysokość czeskiego CIT-u, który jest na tym samym poziomie co polski oraz dość wysokie składki na ubezpieczenie społeczne. Czeski ZUS wynosi odpowiednio 24,8 proc. i 9 proc. po stronie pracodawcy i 6,5 proc. oraz 4,5 proc. po stronie ubezpieczonego. Co może zatem skłonić Polaków do rejestracji firmy w Czechach? System prawny naszych południowych sąsiadów jest otwarty na przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe spółki.
Zobacz także: Polski Ład: korzyści podatkowe dla przedsiębiorców z firmą na Cyprze
Takie podmioty są traktowane w taki sam sposób jak większe firmy posiadające osobowość prawną. Czechy nie wprowadzają subtelnych obostrzeń, które utrudniają życie spółkom jednoosobowym jak np. konieczność płacenia ZUS przez jedynego udziałowca, która jest w Polsce. Podatek od dywidendy jest również niższy w Czechach niż w Polsce (15% w Czechach, 19% w Polsce). Firmy generujące obrót do około 165000 złotych rocznie są zwolnione z VAT. Obowiązują korzystne w porównaniu do polskich przepisy w zakresie możliwości odliczania VATu i brak jest akcyzy np. na sprowadzane z zagranicy auta. Największą jednak zaletą prowadzenia firmy w Czechach są jasne przepisy i przyjazne podejście tamtejszych urzędników do przedsiębiorców.
Interesująco prezentują się też możliwości optymalizacji w Wielkiej Brytanii oraz na Cyprze. Polscy freelancerzy rejestrują firmy na Wyspach od lat 90-tych ubiegłego stulecia. Wielka Brytania, ale i Cypr to kierunki, które cieszą się największym zainteresowaniem lub innymi słowy – oferują możliwości, których racjonalny przedsiębiorca nie potrafi zignorować.
Przede wszystkim trzeba zaplanować przyszły model zarobkowy oraz wybrać własną rezydencję podatkową. Należy bardzo mocno podkreślić, że nie ma obecnie innej możliwości zmiany własnej rezydencji podatkowej poza przeprowadzką do innego kraju i utratą polskiej rezydencji podatkowej (za tym idzie konieczność przeniesienia z Polski centrum interesów życiowych w tym rodziny). Nawet jeśli przeprowadzka do innego kraju nie wchodzi w grę, a co za tym idzie osoba będzie podlegać pod polski system podatkowy, nie wyklucza to osiągnięcia zysków podatkowych dzięki założeniu spółki w innym kraju.
Poza oczywistymi korzyściami w postaci płacenia mniejszych danin, oddzielenie własnych finansów i zobowiązań od spółki daje również dodatkowe bezpieczeństwo niż prowadzenie działalności jednoosobowej. W wyborze odpowiedniego modelu podkreślmy to – w pełni legalnej optymalizacji podatkowej – pomogą konsultacje z doradcą AdmiralTax i AdmiralPrivate. Pomagamy przedsiębiorcom w zarządzaniu przepływami firmowymi i środkami prywatnymi od przeszło 15 lat. Po akceptacji scenariusza wystarczy przekazać odpowiednie dokumenty i umocować, o ile to konieczne, partnera, który zajmie się procesem rejestracji nowego podmiotu oraz obsługą procesów księgowych.
Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na współpracę z naszą kancelarią, zwraca uwagę na korzystne ceny naszych usług. Współpracę z nami można nawiązać w kilku prostych krokach:
Więcej na temat korzyści, jakie niesie ze sobą prowadzenie firmy poza granicami Polski, można znaleźć na naszej stronie, na której odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania – https://www.admiraltax.pl/faq/
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX