Polski Sejm przegłosował nowelizację Ordynacji podatkowej. W jej ramach Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe uprawnienia w walce z wyłudzeniami podatku VAT.
Przedsiębiorca, którego rachunek bankowy zostanie zablokowany przez Krajową Administrację Skarbową na 72 godziny nie będzie mógł zaskarżyć decyzji szefa KAS. Ustawa od początku budzi sporo kontrowersji wśród przedsiębiorców, którzy nauczeni przykładami bezzasadnych kontroli obawiają się blokad kont bankowych i utraty płynności finansowej swoich firm.
Polskim przedsiębiorcom grozi blokada rachunków bankowych
Dzięki STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe narzędzie do walki z wyłudzeniami podatku VAT. Niestety dodatkowe uprawnienia KAS mogą skutkować zablokowaniem rachunków bankowych uczciwych przedsiębiorców, którzy nie mają nic wspólnego z wyłudzeniami VAT. Dodatkowe kontrowersje wzbudza brak możliwości zaskarżenia decyzji KAS o zablokowaniu rachunku bankowego na 72 godziny. Przedsiębiorca, którego konto zostanie zablokowane dowie się o tym z opóźnieniem – dopiero wtedy, kiedy zostaną zablokowane wszystkie konta danego podmiotu, tak by nie możliwy był transfer środków na inne konto. Jak argumentuje wiceminister finansów Paweł Gruza, gdyby dało się zaskarżyć taką decyzję do sądu, Ministerstwo Finansów musiałoby ujawnić algorytmy, dzięki którym namierzyło podejrzaną osobę. Ujawnienie algorytmów z kolei oznaczałoby, że oszuści mogliby nauczyć się je obchodzić.
Zobacz także: Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego
“Dodatkowe uprawnienia polskiego fiskusa słusznie traktowane są przez polskich przedsiębiorców jako realne zagrożenie. Wielokrotnie widywaliśmy pochopne działania urzędników Administracji Skarbowej, które skutkowały paraliżem działalności firm, w niektórych przypadkach nawet bankructwem. Doświadczenia innych państw jak Irlandia pokazują, że uproszczenie systemu podatkowego jest najlepszym rozwiązaniem w likwidowaniu luki podatkowej, natomiast jedynym zabezpieczeniem dla przedsiębiorców jest private banking, z dala od STIR” komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
STIR – KAS śledzi transakcje bankowe polskich firm
Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.
Zobacz także: Polskie spółki płacą wyższe podatki niż zagraniczne firmy działające w Polsce
Wg Ministerstwa Finansów efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku. Obecnie monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków.
Private banking zabezpieczeniem przed blokadą środków
Realną alternatywą dla polskiego systemu bankowego objętego monitoringiem systemu STIR jest private banking w jednym z bezpiecznych państw europejskich jak Cypr czy Szwajcaria.
Bankowość w każdym z tych krajów cechuje się wysoką poufnością i bezpieczeństwem zgromadzonych środków. Przedsiębiorca może być całkowicie spokojny o swoje pieniądze, bez obawy, że obudzi się z zajętym kontem i bez pieniędzy będzie musiał prowadzić biznes oraz czekać na zakończenie postępowania wyjaśniającego, które w przypadku posiadania konta w polskim banku byłoby dla biznesu zabójcze.