Andora to niewielkie państwo (486 km2) leżące w Pirenejach na granicy hiszpańsko – francuskiej. Ma dosyć ciekawy ustrój polityczny (monarchia konstytucyjna z dwiema głowami państwa – Francuz i Hiszpan), jednak o wiele ważniejszy jest tamtejszy system prawny, a dokładnie podatkowy, sprawiający, że Andora jest uznawana za tzw. „raj podatkowy”.
Raj podatkowy, to najogólniej rzecz ujmując taki kraj, którego rozwiązania prawne umożliwiają zagranicznym przedsiębiorstwom optymalizację lub likwidację konieczności zapłaty podatku dochodowego. Siłą rzeczy, raje podatkowe traktowane są przez państwa i organizacje międzynarodowe (np. OECD) nie uznające takich rozwiązań, za szkodliwą konkurencję oraz poddawane są naciskom zmierzającym do wycofania kontrowersyjnych przepisów prawa podatkowego. Ofiarą takich działań staje się między innymi Andora.
Na opinię raju podatkowego Andora zasłużyła sobie nie pobieraniem podatku dochodowego, nie pobieraniem podatku VAT oraz niezwykle konsekwentnym przestrzeganiem tajemnicy bankowej i akceptacją tzw. bankowych kont numerycznych.
Są lub były w Andorze jednak pewne rozwiązania prawne, świadczące o tym, że nie jest to raj podatkowy w pełnym tego znaczeniu. Otóż państwo to nie posiadało takich rozwiązań, które w szczególny sposób nakłaniały by zagranicznych inwestorów do rejestracji swojej działalności właśnie tam. Przykładowo, do roku 2008 zakazane było tworzenie spółek, w której podmioty zagraniczne miałyby więcej niż 1/3 udziałów.
Zobacz także: Spółka offshore w Libanie
Ponadto, do niedawna prawo Andory zakazywało tworzenia trustów lub fundacji prywatnych, a zakładanie funduszy inwestycyjnych, banków offshoreowych i spółek nierezydenckich nie podlegało konkretnym regulacjom. Chociaż poruszone wyżej obostrzenia już nie obowiązują, pojawiają się inne, równie mocno godzące w opinie raju podatkowego, mianowicie plany wprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych (5 – 10%), wprowadzenia podatku VAT (4%) oraz obłożenie zysków kapitałowych osiąganych przez podmioty – rezydentów Unii Europejskiej podatkiem w wysokości 20%, od którego 3/4 wartości jest kierowane do kraju pochodzenia inwestora.
Kolejnym dowodem potwierdzającym powolną śmierć tego raju podatkowego jest fakt wprowadzenia w 2010 roku 10 procentowego podatku dla nierezydentów Andory od zysków wypracowywanych poza jej granicami. Ponadto Andora podpisała umowy o wymianie informacji podatkowych z (tzw. Tax Information Exchange Agreements z kilkunastoma państwami, m.in. z Polską (2012). Do najważniejszych sektorów gospodarki Andory należą bankowość, przemysł (głównie wydobywczy), oraz ubezpieczenia.
Do najpopujarniejszych form dzialalnosci gospodarczej na terenie Andory należą:
-
spółki Societat Limitadad (SL )
-
spółki Societat Anonima (SA)
-
spółki Societat Colectiva
Roczny koszt rejestracji spółki SL wynosi 463 Euro, a spółki są – 1000 Euro. Chcąc prowadzić handel na terenie Andory, wszystkie spółki muszą uzyskać licencję handlową, oraz zarejestrować konkretny rodzaj działalności, co kosztuje 670 Euro na rok.