Panama słynie nie tylko z kanału łączącego obie Ameryki, ale również tego, że jest rajem podatkowym. Europejczycy wprawdzie częściej wybierają inne lokalizacje offshore, co wynika m.in. z dużej odległości i bariery językowej, Panama jest jednak warta rozważenia z powodu korzyści podatkowych, jakie oferuje zakładającym w niej firmy nierezydentom.
System podatkowy i księgowość
Spółki zarejestrowane na terenie Panamy, które nie prowadzą działalności lokalnej, nie płacą tam podatku. Nie ma również kontroli wymiany międzynarodowej, ani podatku VAT. W związku z brakiem podatków, nie istnieje obowiązek prowadzenia księgowości. Warto jednak zadbać o swoją dokumentację finansową, gdyż bywa, że bank, w którym firma posiada rachunek, wymaga potwierdzenia niektórych transakcji.
Branża
Panama jest jurysdykcją, która sprawdzi się dla takich działalności jak import/eksport, transport lub wynajem statków powietrznych i morskich, handel ropą naftową, górnictwo, branże morskie i powietrzne. Prowadzenie działalności związanej z księgowością, bankowością, finansami, zakładami i hazardem online wymaga zdobycia specjalnego zezwolenia.
Rodzaj i siedziba spółki
Najczęściej otwieraną formą działalności jest w Panamie IBC – International Business Company. Taka firma musi posiadać adres rejestracyjny na terenie Panamy, który będzie widniał na dokumentach firmowych. Istnieje możliwość skorzystania z biura wirtualnego, zapewniającego adres wraz z dedykowanym numerem telefonu. Spółki działające w Panamie mogą zarządzać holdingami, posiadać majątek ruchomy i nieruchomy oraz akcje i udziały w innych spółkach.
Zobacz także: Spółka offshore w Delaware
Założenie spółki
Standardowy kapitał początkowy wynosi na Panamie 10 000 USD, ale nie ma obowiązku umieścić tej kwoty na firmowym koncie w określonym czasie, co oznacza, że aby założyć firmę wystarczy 1 dolar. Proces zakładania działalności trwa 5-7 dni (nie licząc przesyłki pocztowej). Można też wybrać już zarejestrowane przedsiębiorstwo z gotowej listy, co skraca czas oczekiwania do około 24 godzin.
Prowadzenie spółki
Istnieje możliwość powołania dyrektorów i udziałowców nominowanych, którzy zapewniają anonimowość w rejestrze publicznym. Należy pamiętać, że w momencie rejestracji spółki wymagane jest posiadanie trzech udziałowców. Firma musi posiadać także minimum dwóch dyrektorów. Każde już istniejące przedsiębiorstwo musi raz na rok dokonać wznowienia, co wiąże się z ponownym powołaniem organów spółki i opłatą skarbową.