Site icon Admiral Private

Sposób rozliczania dochodów z zagranicy w Polsce, część 1.

Dolary amerykańskie USD

Obowiązek corocznego składania deklaracji podatkowej spoczywa na każdym podatniku, który osiągnął dochód nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami bądź otrzymał wynagrodzenie z zagranicznej firmy bez zmiany miejsca swojego zamieszkania. Niezależnie z jakiego pochodziły źródła czy miejsca ich pozyskania.

Przed rozpoczęciem wypełniania deklaracji PIT należy sprawdzić jakie zasady opodatkowania dotyczą państwa z którego uzyskany został dochód oraz jakie zasady obowiązują osobę rozliczającą się. Przy rozliczaniu dochodu osiągniętego poza polską granicą w pierwszej kolejności należy prawidłowo ustalić miejsce rezydencji podatkowej. 

Ustalenie rezydencji podatkowej płatnika

Procedura nadawania rezydencji na podstawie artykułu 4, ust.2, konwencji między Polską a Wielką Brytanią wyszczególnia cztery jej możliwości spełnienia. Pierwszy sposób to potwierdzenie stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski bądź Wielkiej Brytanii, w przypadku braku możności określenia tylko jednego państwa to za kraj właściwy określa się ten, w którym podatnik posiada ośrodek interesów życiowych. Jeżeli nie można ustalić ścisłego powiązania osobistego i gospodarczego danej osoby to wówczas przyjmuje się za miejsce zamieszkania kraj którego jest obywatelem. Zaś w przypadku podwójnego obywatelstwa rozstrzygnięciem jest wzajemne porozumienie obu państw.

Czasem zdarza się, że urzędnik poprosi o okazanie certyfikatu rezydencji dlatego warto go posiadać w swojej dokumentacji. Niniejszy certyfikat wydaje się osobie fizycznej jako potwierdzenie jej rezydencji podatkowej. Jest to dokument wydawany przez zagraniczną administrację podatkową. Wskazuje on posiadanie miejsca zamieszkania dla celów podatkowych na terenie danego kraju. W 99% przypadków jest to tożsame z podleganiem tej osoby nieograniczonemu obowiązku podatkowemu w aktualnym miejscu zamieszkania. Oczywiście istnieją możliwości aby nawet z polską rezydencją podatkową płacić podatki wyłącznie za granicą.

Zobacz także: Sposób rozliczania dochodów z zagranicy w Polsce, część 2.

Definicja rezydencji ma swoją podstawę prawną w międzynarodowym prawie podatkowym i jest przedstawiona w Umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania od dochodu i majątku. Jednocześnie nie jest określony sztywny szablon certyfikatu tylko kilka niezbędnych warunków, które musi spełniać.

Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, w której podatnik ma rezydencję w dwóch państwach jednocześnie np. mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii a przez okres 183 dni przebywał w Polsce. Wówczas pojawia się konflikt rezydencji, rozwiązuje się go poprzez zwrócenie się do tekstu w/w umowy zawartej między Polską a Wielką Brytanią w Londynie w 2006 roku. Niniejsza umowa zawiera rozbudowane kryteria tie-breaker rules, które ostatecznie wskazują na właściwą rezydencję danego podatnika.

Rozliczanie zagranicznego wynagrodzenia

Powszechnym zjawiskiem jest już fakt posiadania innego miejsca zamieszkania i miejsca pracy. Gdzie zatem należy zapłacić podatek dochodowy? W Polsce czy poza jej granicami? Najwięcej wątpliwości budzą niżej wymienione rodzaje dochodów:

Zatem nasuwa się klarowny wniosek, że dla spraw o charakterze czysto biznesowym należy wybierać, takie jurysdykcje, które mają jak najlepsze metody rozliczania dochodu z Polską, jak np. Wielka Brytania kiedy nawet będąc polskim rezydentem podatkowym możne nie płacić  podatku w Polsce.

W tym miejscu kończy się pierwsza część artykułu. Część druga zawierać będzie informacje o zasadach zapłaty podatku w Polsce oraz formy rozliczeń z zagranicznych dochodów.

Exit mobile version