Site icon Admiral Private

Sposób rozliczania dochodów z zagranicy w Polsce, część 2.

Rozliczanie dochodów

Kiedy trzeba zapłacić w Polsce podatek, a kiedy jest się z tego zwolnionym? Wszystko zależy wielu różnych czynników. Jako najważniejsze można wyszczególnić te dotyczące miejsca wykonywania pracy, miejsca urzędowania zarządu, formy zatrudnienia czy finalnie od zapisów konwencji czy też od ilości spędzonych dni na terytorium Polski.

Mianowicie, gdy ich ilość nie przekroczyła 183 to wtedy istnieje możliwość rozliczenia się poza polską granicą. Zaś jeżeli przekroczyła oraz jeżeli posiada się na terenie Polski centrum interesów życiowych to musi owy podatek zapłacić polskiemu urzędowi nawet jeżeli nie zarabia w Polsce tylko posiada kontrakt brytyjski.

Dochody z zagranicy – rezydencja podatkowa

Podatnik mieszkający za granicą podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i musi się rozliczyć w Polsce z dochodów krajowych oraz zagranicznych chyba, że przekona fiskusa o nieposiadaniu polskiej rezydencji.

Niespełnienie warunków upoważniających do posiadania statusu polskiego rezydenta podatkowego oznacza zapłacenie podatku jedynie od zarobków osiągniętych na terenie Polski.

Formy rozliczeń z zagranicznych dochodów

Ustalenie rodzaju obowiązku podatkowego to dopiero pierwsza czynność w przypadku dochodów zagranicznych, kolejną jest analiza umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem uzyskania dochodów. Następnie należy ustalić zasady opodatkowania na podstawie Umowy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niniejsza ustawa przewiduje dwie metody na obliczenie należności względem fiskusa.

Jedną z form rozliczenia się z zagranicznych zarobków jest proporcjonalne odliczenie. Polega ono na tym, że jeżeli zarobki pochodzą z państwa z którym Polska ma podpisaną umowę międzynarodową na proporcjonalne odliczenie podatku zagranicznego od podatku krajowego bądź zarobki podatnika były uzyskane zarówno w kraju jak i za granicą to miejscem rozliczenia będzie Polska.

Zobacz także: Sposób rozliczania dochodów z zagranicy w Polsce, część 1.

Drugą metodą jest wyłączenie z progresją. Polega ona na zaliczeniu zarobku zagranicznego na poczet podstawy obliczenia podatku w Polsce jedynie celem ustalenia właściwej stawki podatkowej. Dochód zagraniczny nie jest opodatkowany ale jego wysokość ma wpływ na kwotę podatku jaką należy zapłacić w Polsce.

W przypadku braku podpisania konwencji między Polską a innym krajem kwestię opodatkowania dochodów należy rozpatrzeć w oparciu o przepisy Umowy o podatku dochodowym od osób fizycznych. z dnia 26 lipca 1991 roku.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

Najważniejsze informacje dostępne w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowanie.

Każda zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych musi zawierać wykaz podatków, których dotyczy konwencja oraz sposób określenia miejsca zamieszkania dla celów podatkowych czy miejscu opodatkowania zysków z przedsiębiorstw.

Obliczanie wysokości podatków nigdy nie należało i raczej nie będzie należało do najprostszych. Powodem są zawiłe przepisy prawa podatkowego czy jego indywidualne, urzędowe interpretacje. W razie jakichkolwiek wątpliwości i kolejnych wizyt w Urzędzie Skarbowym warto zasięgnąć porady naszego prawnika bądź księgowego. Korekty można zrobić zawsze ale po co marnować na nie swój czas? Sprawdzony prawnik odpowie na wszystkie nurtujące pytania i pomoże w podatkowych zawirowaniach.

W momencie zgromadzenia środków pieniężnych, naturalnym wydaje się pytanie postawione samemu sobie. Gdzie najlepiej, a przede wszystkim bezpiecznie je przechowywać? W polskim banku czy może w zagranicznym? Jeżeli za granicą Polski to gdzie? Czy każdy może takie konto posiadać? Czyli tekst o kontach w Szwajcarii i Liechtensteinie.

Exit mobile version