Site icon Admiral Private

Urzędy skarbowe uzyskały dostęp do kont bankowych Polaków. Największą poufność gwarantuje private banking w Szwajcarii

Sejf w ręce

Nowe kontrowersyjne przepisy weszły w życie – od 1 lipca Naczelnik Urzędu Skarbowego będzie miał prawo prześwietlić rachunki bankowego nie tylko podejrzanego (tak, jak było to dotychczas), ale także innej osoby fizycznej. Chcesz zapewnić sobie poufność? Otwórz rachunek w szwajcarskim banku.

Przed wejściem w życie nowego prawa naczelnicy urzędów celno-skarbowych oraz Szef KAS mogli zajrzeć na konto podatnika wyłącznie wtedy, kiedy ten miał status podejrzanego w postępowaniu podatkowym. Na skutek zmian wprowadzonych w art. 48 ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, uprawnienia organów podatkowych uległy zmianie. Od 1 lipca bank mają obowiązek przekazywania naczelnikom urzędów skarbowych informacji o rachunkach osób fizycznych w prowadzonych przez fiskusa postępowaniach przygotowawczym lub czynnościach sprawdzających.

Jakie informacje banki mogą przekazywać fiskusowi?

Banki będą zobowiązane przekazywać naczelnikom urzędów skarbowych informacje dotyczące posiadanej liczby kont, ich stanu oraz obrotu – zarówno w przypadku właściciela rachunku, jak i pełnomocnika. Co bardzo ważne, prześwietlenie będzie mogło mieć miejsce bez wiedzy podatnika, a kontroli mogą podlegać także operacje na zamkniętych kontach (zgodnie z ustawą o rachunkowości bank ma obowiązek przechowywać dane przez pięć lat, licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dotyczą informacje).

Ogrom kontrowersji wokół nowego prawa

Choć jak wskazuje Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk, kontrowersyjny przepis nie może być stosowany „bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa”, nowe prawo budzi niepokój wielu Polaków. Nie tylko samych użytkowników rachunków bankowych, ale także Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. Jak wskazuje cytowany przez Rzeczpospolitą, znacząco poszerza to zakres ingerencji w strefę prywatności obywateli.

Chcesz zapewnić sobie poufność? Otwórz rachunek w szwajcarskim banku

Skutecznym sposobem na zapewnienie sobie maksymalnej poufności może być założenie rachunku bankowego w szwajcarskim banku. Choć jeszcze kilka lat temu konto w Szwajcarii uchodziło za drogie i niedostępne dla każdego Polaka, dziś z powodzeniem może założyć je „zwykły Kowalski”. Nawet jeśli nie mieszka w Szwajcarii, a nawet nigdy w niej nie był. Aby stać się posiadaczem konta w szwajcarskim banku, wystarczy jedynie zaświadczenie o zameldowaniu, paszport notarialnie potwierdzony, wypełniony kwestionariusz oraz minimalny wkład (depozyt inicjalny) w wysokości 5000 CHF. W zależności od konkretnego banku roczne opłaty za prowadzenie konta wynoszą od zera do kilkuset CHF. Procedura zakładania trwa około 30 dni, a formalności możesz załatwić osobiście lub przez doświadczonego pełnomocnika.

Nie tylko ochrona przed działaniami fiskusa. 5 dodatkowych powodów, dla których warto założyć konto w szwajcarskim banku.

Oto 5 dodatkowych powodów, dla których warto założyć konto w szwajcarskim banku.

  1. Szwajcarskie banki to synonim bezpieczeństwa: nie tylko środków finansowych, ale także danych osobowych. Nic dziwnego. Szwajcaria jest krajem politycznie neutralnym i stabilnym ekonomicznie. Od 500 lat Szwajcarzy nie uczestniczyli w żadnej wojnie, a o wysokiej inflacji czy nacjonalizacji majątków mogą jedynie… poczytać w zagranicznej prasie. Nawet pomimo wojny czy globalnego kryzysu zdeponowane w szwajcarskim banku pozostaną nienaruszone.
  2. Wiele szwajcarskich banków oferuje ochronę depozytów do wysokości 100 000 CHF. To dodatkowy, ważny argument przemawiający za założeniem konta w Szwajcarii.
  3. Jako użytkownik szwajcarskiego konta, możesz dywersyfikować portfel rozdzielająca oszczędności pomiędzy różne instytucje finansowe w różnych krajach. Dzięki temu unikniesz strat wynikających ze spadków polskiej waluty.
  4. Dzięki dostępowi do środków online i najnowocześniejszym zdobyczom technologii wykorzystano w systemach bankowości internetowej, możesz z powodzeniem wykonywać wszystkie operacje płatnicze – szybciej, wygodniej i bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej.
  5. Każdy klient posiadający otwarte konto w szwajcarskim banku może wynająć skrytkę depozytową. Bank nie pyta o zawartość skrzynki. Koszt jest uzależniony od wielkości skrytki. 

Założenie konta w szwajcarskim banku pomoże Ci ominąć kontrowersyjne przepisy i wyeliminować ryzyko ingerencji urzędników w strefę Twojej prywatności. Dzięki takiej decyzji, za rozsądną cenę kupisz to, co w dzisiejszych czasach bardzo ważne, choć jednocześnie deficytowe – poufność, prywatność i poczucie bezpieczeństwa.

Exit mobile version