Ostatnia aktualizacja 28 maja, 2022 o 04:48 pm.
Po decyzji obywateli Wielkiej Brytanii o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej, przyszłość działających tam przedsiębiorstw prowadzonych przez obcokrajowców stanęła pod znakiem zapytania. Chociaż nie ma żadnych przesłanek wskazujących na to, aby ich położenie miało zmienić się na gorsze, dobrze jest mieć „opcję awaryjną” na wypadek niekorzystnego rozwoju wydarzeń. Nowa możliwość pojawiła się niedawno dzięki postawie Węgier.
Tamtejsi politycy doskonale zdają sobie sprawę z obaw osób prowadzących działalność na terenie Wielkiej Brytanii. Postanowili więc wykorzystać zaistniałe zamieszanie w sposób przynoszący korzyści zarówno zaniepokojonym przedsiębiorcom, jak i samym Węgrom. Informacje te pojawiły się pod koniec czerwca na łamach dziennika gospodarczego „Vilaggazdasag” w wywiadzie, którego udzielił Mihaly Varga – węgierski minister gospodarki.
Varga wyraził w nim obawę o to, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kraju będącego trzecim co do wielkości płatnikiem do budżetu UE, może spowodować zmniejszenie unijnych dotacji dla Węgier, a co za tym idzie, negatywnie odbić się na ichniejszej gospodarce. Jej wzrost – zdaniem ministra – obniżyłby się wówczas o 0,3 – 0,4%. Stąd, aby zniwelować niekorzystne skutki Brexitu, rząd węgierski przygotowuje przepisy ułatwiające zakładanie i przenoszenie działalności gospodarczej na teren Węgier,. Są one skierowane przede wszystkim do firm, których bilans ekonomiczny po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mógłby ulec pogorszeniu. Ostatecznie, wpływy z podatków od przedsiębiorstw działających na Węgrzech, złagodziłyby negatywne skutki Brexitu, a nawet mogłyby przynieść zysk!
Na korzyść tego rozwiązania przemawia przytoczony przez węgierskiego ministra gospodarki fakt, że już teraz w kraju działa około 780 brytyjskich firm bardzo zadowolonych z tamtejszych warunków.
Warto zdać sobie sprawę, że z punktu widzenia przedsiębiorcy prowadzącego międzynarodowe interesy, węgierska lokalizacja posiada kilka kluczowych zalet:
Może więc się okazać, że bez względu na dalsze konsekwencje Brexitu, Węgry, dzięki odpowiednim zmianom przepisów prawnych, mających na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestorów, staną się środkowoeuropejskim centrum międzynarodowego biznesu.
dane za: http://www.polskieradio.pl, http://tvn24bis.pl, http://www.gazetaprawna.pl
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX