Site icon Admiral Private

Węgierskie koło ratunkowe

UK i Węgry

Po decyzji obywateli Wielkiej Brytanii o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej, przyszłość działających tam przedsiębiorstw prowadzonych przez obcokrajowców stanęła pod znakiem zapytania. Chociaż nie ma żadnych przesłanek wskazujących na to, aby ich położenie miało zmienić się na gorsze, dobrze jest mieć „opcję awaryjną” na wypadek niekorzystnego rozwoju wydarzeń. Nowa możliwość pojawiła się niedawno dzięki postawie Węgier.

Firma na Węgrzech alternatywą dla Brexitu?

Tamtejsi politycy doskonale zdają sobie sprawę z obaw osób prowadzących działalność na terenie Wielkiej Brytanii. Postanowili więc wykorzystać zaistniałe zamieszanie w sposób przynoszący korzyści zarówno zaniepokojonym przedsiębiorcom, jak i samym Węgrom. Informacje te pojawiły się pod koniec czerwca na łamach dziennika gospodarczego „Vilaggazdasag” w wywiadzie, którego udzielił Mihaly Varga – węgierski minister gospodarki.

Varga wyraził w nim obawę o to, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kraju będącego trzecim co do wielkości płatnikiem do budżetu UE, może spowodować zmniejszenie unijnych dotacji dla Węgier, a co za tym idzie, negatywnie odbić się na ichniejszej gospodarce. Jej wzrost – zdaniem ministra – obniżyłby się wówczas o 0,3 – 0,4%. Stąd, aby zniwelować niekorzystne skutki Brexitu, rząd węgierski przygotowuje przepisy ułatwiające zakładanie i przenoszenie działalności gospodarczej na teren Węgier,. Są one skierowane przede wszystkim do firm, których bilans ekonomiczny po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mógłby ulec pogorszeniu. Ostatecznie, wpływy z podatków od przedsiębiorstw działających na Węgrzech, złagodziłyby negatywne skutki Brexitu, a nawet mogłyby przynieść zysk!

Zobacz także: Jak uniknąć podwójnego opodatkowania

Na korzyść tego rozwiązania przemawia przytoczony przez węgierskiego ministra gospodarki fakt, że już teraz w kraju działa około 780 brytyjskich firm bardzo zadowolonych z tamtejszych warunków.

Firma na Węgrzech – zalety prowadzenia biznesu

Warto zdać sobie sprawę, że z punktu widzenia przedsiębiorcy prowadzącego międzynarodowe interesy, węgierska lokalizacja posiada kilka kluczowych zalet:

  1. Węgry są i nie zamierzają przestać być członkiem UE, co oznacza, że bez względu na rozwój stosunków unijno – brytyjskich, europejski rynek stoi przed nimi otworem.
  2. Węgry, (jako członek Unii), nie są krajem stosującym „szkodliwą konkurencję podatkową”. Znaczy to, że cieszą się one dobrą opinią wśród zagranicznych inwestorów, w przeciwieństwie do niektórych „rajów podatkowych”, gdzie pewna część przedsięborstw może w wyniku Brexitu chcieć się przenieść.
  3. Węgry pozostają w dobrych relacjach z Rosją co otwiera przed tamtejszymi firmami potężny i chłonny rynek, który z przyczyn politycznych mógłby pozostać zamknięty dla firm działających np. w Polsce czy Rumunii.

Może więc się okazać, że bez względu na dalsze konsekwencje Brexitu, Węgry, dzięki odpowiednim zmianom przepisów prawnych, mających na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestorów, staną się środkowoeuropejskim centrum międzynarodowego biznesu.

dane za: http://www.polskieradio.pl, http://tvn24bis.pl, http://www.gazetaprawna.pl

Exit mobile version