Ostatnia aktualizacja 10 czerwca, 2024 o 04:04 pm.
Rezydencja podatkowa w uproszczeniu oznacza miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Zmiana rezydencji podatkowej może być korzystna dla osób, które chcą skorzystać z niższych stawek podatkowych lub uniknąć podwójnego opodatkowania. Rezydencję podatkową często zmienia się z powodu preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez daną osobę w konkretnej branży.
Wybór kraju, gdzie chce się przenieść swoją rezydencję, zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę preferencje życiowe, zawodowe, rodzaj i wysokość dochodów, stawek podatkowych, ulg dla branży, w której działamy. Nie bez znaczenia są także wymagania formalne i wreszcie koszty uzyskania rezydencji podatkowej.
Na podstawie różnych rankingów i analiz naszych klientów, możemy wyróżnić kilka krajów, które cieszą się popularnością wśród osób chcących zmienić rezydencję podatkową. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze destynacje. Należy pamiętać, że każda z nich oferuje kilka rodzajów rezydencji podatkowej, jednak najczęściej uzyskiwaną rezydencja jest tzw. ordinary residence, czyli rezydencja zwykła.
Cypr oferuje dość wyjątkowe warunki uzyskania rezydencji, które wyróżniają go spośród wszystkich innych krajów, stąd jego niezwykła popularność. Mianowicie, aby uzyskać rezydencję podatkową na Cyprze, wystarczy przebywać tam co najmniej 60 dni w roku (w przeciwieństwie do 183 dni wymaganych przez inne kraje). Dodatkowo są tam korzystne ceny najmu nieruchomości i nieskomplikowane procedury dla zmieniających rezydencję. Jest to kraj, który oferuje zmianę rezydencji podatkowej w zasięgu portfela wielu osób. Cypr posiada program non dom, który umożliwia osobom niebędącym obywatelami Cypru uzyskać specjalny status rezydenta podatkowego i skorzystać ze zwolnień podatkowych na dochody zagraniczne, takie jak odsetki czy dywidendy czy renty.
Malta również oferuje program non dom, który pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodów zagranicznych, o ile nie są one przeniesione na Maltę. Aby zostać rezydentem podatkowym Malty, trzeba przebywać tam co najmniej 183 dni w roku i posiadać określone dochody, a także dysponować nieruchomością (własna lub wynajem). Koszty uzyskania rezydencji maltańskiej są wyższe niż rezydencji cypryjskiej, także ze względu na wyższe koszty najmu nieruchomości oraz wymóg uzyskiwania minimalnych dochodów.
Portugalia ma atrakcyjny i unikatowy program dla rezydentów niezwykłych (NHR), który umożliwia zwolnienie z opodatkowania dochodów zagranicznych z pracy lub działalności gospodarczej przez 10 lat. Jest to opcja tylko dla osób, które nigdy wcześniej nie były rezydentami w Portugalii. NHR to skrót od Non-Habitual Resident, czyli rezydenta o braku zwykłego miejsca pobytu. To specjalny status podatkowy, który umożliwia osobom fizycznym podleganie opodatkowaniu na terytorium Portugalii ze wszystkich swoich dochodów uzyskanych na świecie lub tylko z dochodów uzyskanych w Portugalii, w zależności od rodzaju rezydencji. NHR oferuje wiele korzyści podatkowych, takich jak zwolnienie od podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów z zagranicy, specjalna stawka podatkowa 20% dla dochodów z działalności o wysokiej wartości dodanej na terytorium Portugalii, brak podatku od spadków i darowizn oraz niski podatek od emerytur i rent. Status ten jest przyznawany na 10 lat i nie może być przedłużany.
Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj wciąż dość egzotyczny, niemniej jednak coraz bardziej popularne miejsce prowadzenia biznesu dla Polaków oraz przenoszenia rezydencji podatkowej. ZEA oferują brak podatku dla osób fizycznych, a podatek CIT w wysokości 5% jest dopiero w planach.
Szwajcaria jest krajem o wysokim poziomie życia i atrakcyjnym systemem podatkowym dla osób fizycznych, które przykładowo mogą negocjować indywidualną stawkę podatku dochodowego z lokalnymi władzami (tzw. forfait fiscal). Opodatkowuje się tam tylko dochody krajowe i zagraniczne związane ze Szwajcarią. Dodatkowo jest to kraj o wysokim poziomie bezpieczeństwa i dość dużej anonimowości, z czego od lat korzystają przedsiębiorcy zakładający tam spółki. Kraj zdecydowanie dla zamożniejszych inwestorów, jednak z pewnością wart uwagi.
To tylko niektóre z krajów, które mogą być brane pod uwagę przy planowaniu zmiany rezydencji podatkowej. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie i uwzględniać wszystkie aspekty prawne, finansowe i osobiste. Zmiana rezydencji podatkowej to poważna decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania i doradztwa. Więcej na temat tego jak zmienić rezydencję podatkową.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 93
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX