Ostatnia aktualizacja 18 października, 2023 o 04:56 pm.
Idea wprowadzenia exit tax była bardzo prosta – opodatkować na terenie Polski dochody przedsiębiorców zmieniających rezydencję podatkową lub przenoszących biznes za granicą (część lub całość majątku firmy). Ma to oczywiście na celu powstrzymać polskich przedsiębiorców przed przenoszeniem swoich firm do innych krajów. Jak wiadomo, biznes ucieka tam, gdzie ma lepsze warunki rozwoju. Warto jednak wiedzieć, iż exit tax nie obowiązuje w każdym przypadku. Podatek exit tax, czyli podatek od niezrealizowanych zysków kapitałowych dla przenoszących majątek poza granice Polski obowiązuje od 2019 roku. W teorii jest on jednym z narzędzi, które mają zatrzymać przedsiębiorców w Polsce i zapobiec przeniesieniu działalności gospodarczej do innego państwa. W praktyce obowiązuje on tylko w specyficznych przypadkach i nie jest przeszkodą dla przenoszenia się z firmą za granicę.
Idea wprowadzenia exit tax była bardzo prosta – opodatkować na terenie Polski dochody przedsiębiorców zmieniających rezydencję podatkową lub przenoszących biznes za granicą (część lub całość majątku firmy). Ma to oczywiście na celu powstrzymać polskich przedsiębiorców przed przenoszeniem swoich firm do innych krajów. Jak wiadomo, biznes ucieka tam, gdzie ma lepsze warunki rozwoju. Warto jednak wiedzieć, iż exit tax nie obowiązuje w każdym przypadku.
Exit tax będzie miał zastosowanie w przypadku zmiany rezydencji podatkowej lub przeniesienia aktywów z Polski do innego kraju. Dodatkowym warunkiem jest to, że takie przeniesienie musi skutkować utratą przez Polskę prawa do opodatkowania potencjalnych zysków kapitałowych, które zostałyby zrealizowane, gdyby przeniesienie nie miało miejsca.
W przypadku firm exit tax dotyczy:
Dla exit tax kluczowe jest przeniesienie majątku pomiędzy krajami, przy spełnieniu warunku, że przenoszony składnik majątku pozostaje własnością tego samego podmiotu.
Przemieszczanie aktywów pomiędzy siedzibą firmy a stałym zakładem
Przeniesienie aktywów do innego kraju nie będzie podlegało pod exit tax, jeśli będzie trwało krócej niż 12 miesięcy i będzie bezpośrednio związane z zarządzaniem płynnością danego podatnika, związane z zabezpieczeniem spłaty kredytu lub dokonane w celu spełnienia wymogów kapitałowych określonych w prawie UE dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych.
O to kilka możliwości jak przenieść firmę za granicę bez podlegania podatkowi exit tax:
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX