Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 03:55 pm.
Polski rząd zamierza do końca roku wprowadzić nowy podatek dla przedsiębiorców przenoszących swoje aktywa za granicę. Ministerstwo Finansów na razie nie ujawnia projektu nowej ustawy, wiadomo jednak, że ma przybrać formę podatku zniechęcającego przedsiębiorców do przenoszenia majątku za granicę.
Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z 12 lipca 2016 r. wprowadziła przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania. Celem dyrektywy jest zwiększenie skuteczności i szczelności krajowych systemów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Państwa członkowskie są zobowiązane do wdrożenia przepisów dyrektywy do końca 2018 r. Projekt Ministerstwa Finansów jest na wstępnym etapie, jednak pojawiają się głosy ekspertów o tym, że ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
“Plany przyjęcia ustawy o “exit tax” słusznie wywołują obawy przedsiębiorców. Dyrektywa z założenia ma zniechęcać przedsiębiorców do przenoszenia działalności do krajów oferujących niższe podatki czy niższe koszty pracy. W praktyce funkcjonowanie ustawy poznamy najwcześniej od 1 stycznia 2019 r., jednak już teraz może być ostatni dzwonek dla tych, którzy ze względów podatkowych chcą opuścić Polskę” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Zgodnie z założeniami dyrektywy podatek będzie pobrany, gdy podatnik:
“Większość przedsiębiorców z branży IT, freelancerów, grafików działa w granicach prawa i przenosi firmy za granicę, np. do Wielkiej Brytanii czy Irlandii, gdzie posiadając rezydencję podatkową nie muszą obawiać się o tzw. “exit tax”.” – dodaje Agnieszka Moryc.
Optymalizacja podatkowa to zespół działań mających na celu zminimalizowanie przewidzianych prawem zobowiązań podatkowych. W ramach unijnej dyrektywy o unikaniu opodatkowania pewne działania związane z optymalizacją podatkową będą skutkować naliczeniem podatku od dochodów kapitałowych, wynikających ze zmiany rezydencji podatkowej. Rządowy projekt nie dotknie jednak każdego i skupia się na firmach, które w poszukiwaniu niższych kosztów pracy, tańszych surowców przenoszą działalność do innego kraju.
Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu firmy za granicę należy przeprowadzić analizę możliwości wynikających z formy prowadzonej działalności oraz specyfiki branży w jakiej działa dana spółka. Większość biznesów nie może zostać przeniesiona za granicę – doradcy Admiral Tax dostają każdego dnia pytania od mikroprzedsiębiorców prowadzących niewielkie sklepiki czy zakłady fryzjerskie. Istotą usługi doradczej o najwyższej jakości jest poznanie potrzeb klienta oraz specyfiki jego działalności. Dopiero wtedy doświadczony doradca może zaoferować klientowi szereg działań optymalizacyjnych, które będą skutkować niższymi obciążeniami podatkowymi.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX