Site icon Admiral Private

Koniec roku podatkowego i zmiana firmy księgowej

Praca w firmie

Zmiana firmy księgowej to poważny krok, który wymaga odpowiedniego planowania. Dużo mówi się o tym, że najlepszy na zmianę jest koniec roku podatkowego, ale tak naprawdę każdy moment jest dobry na to, aby zmienić obsługę księgową na lepszą. 

Decydując się na zmianę firmy księgowej, warto pamiętać o terminie wypowiedzenia umowy, jaką jesteśmy aktualnie związani. W przypadku podjęcia decyzji na początku czwartego kwartału może okazać się, że faktyczna zmiana będzie miała miejsce na przełomie roku. To ważny moment dla przedsiębiorców i warto się do niego dobrze przygotować – wspólnie z biurem księgowym. Końcówka roku to gorący okres, w którym przedsiębiorcy mogą podjąć kilka ważnych decyzji z punktu widzenia przyszłego roku obrachunkowego. Zazwyczaj decyzje te są podejmowane na podstawie rekomendacji biura księgowego i w niektórych przypadkach biuro może zgłosić takie zmiany w odpowiednich urzędach w imieniu przedsiębiorcy.

O czym trzeba pamiętać na koniec roku obrachunkowego?

Przygotowując się do końca roku obrachunkowego, trzeba podjąć kilka decyzji. To okres, w którym przedsiębiorca może zadeklarować zmianę formy opodatkowania na przyszły rok. Oprócz tego to czas podsumowań, spisów i korekt. O czym warto pamiętać, przygotowując się do zmiany biura księgowego pod koniec roku?

Jak przygotować się do zmiany biura księgowego?

Zmiana biura księgowego to bardzo ważny krok. Lepsza oferta i obsługa to właściwa rekomendacja dla takiej decyzji. Niezależnie od terminu, w jakim decydujemy się na zmianę, trzeba pamiętać o formalnościach, których przedsiębiorca musi dopełnić w takiej sytuacji. Uporządkowanie procedury jest szczególnie istotne, gdy do zmiany dochodzi na przełomie roku obrachunkowego, ponieważ oprócz samej zmiany trzeba pamiętać o innych ważnych decyzjach, jakie podejmuje się z końcem roku. Jak zmienić firmę księgową pod koniec roku?

Zobacz także: Co oznacza ozusowanie umów zlecenia? Wzrost kosztów zatrudnienia w Polsce

  1. Po pierwsze trzeba wypowiedzieć umowę z biurem, z którego rezygnujemy. Niektóre umowy mają długi okres wypowiedzenia, w związku z czym trzeba pamiętać, że wypowiedzenie staje się skuteczne po upływie okresu wypowiedzenia, który zazwyczaj biegnie od 1 dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wypowiedzenia.
  2. Warto podpisać umowę z nowym biurem księgowym odpowiednio wcześniej, aby nie robić tego na ostatnią chwilę w pośpiechu, szczególnie wtedy, gdy zmiana przypada na koniec roku podatkowego. Nowe biuro powinno mieć czas na pozyskanie wszystkich dostępnych informacji i przygotowanie się do prowadzenia ksiąg przedsiębiorcy. Warto pamiętać o tym, że okres obowiązywania umowy powinien rozpoczynać się w dniu, w którym kończy się poprzednia.
  3. Trzeba pamiętać o aktualizacji wpisu w CEIDG. Zmianę firmy księgowej należy zgłosić w terminie 7 dni. W CEIDG należy podać nazwę, NIP oraz adres nowego biura księgowego.
  4. Przekazanie dokumentacji – przed końcem okresu wypowiedzenia, po dopełnieniu wszystkich przewidzianych w umowie formalności trzeba odebrać od biura księgowego, z którym kończy się współpracę komplet dokumentów. Dokumentacja ta powinna z odpowiednim wyprzedzeniem trafić do nowej firmy księgowej, która będzie dalej prowadzić księgi przedsiębiorcy.

Przy odrobinie organizacji zmiana firmy księgowej pod koniec roku obrachunkowego nie powinna być problemem, szczególnie gdy rozpoczyna się współpracę z lepszym doradcą, który będzie lepiej wspierał interesy przedsiębiorcy. To ważne, aby pamiętać o tych kilku ważnych krokach, a jednocześnie nie zapominać o tym, co można jeszcze zrobić, aby korzystnie zamknąć rok podatkowy.

Exit mobile version