Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 03:47 pm.
Parlament Malty przyjął w tym tygodniu trzy ustawy gwarantujące pełne ramy prawne dla biznesu związanego z kryptowalutami i rozproszoną księgą rachunkową. Dzięki przyjętym ustawom Malta ma szansę na uzyskanie pozycji światowej stolicy projektów kryptograficznych. Tylko w tym roku swoją siedzibę na Maltę przeniosły giełdy Binance oraz polski BitBay.
Branża hazardowa odpowiada za ponad 10% maltańskiego PKB. Malta jest europejskim liderem pod względem liczby wydanych licencji na świadczenie usług hazardowych online, swoje siedziby na tej śródziemnomorskiej wyspie ma kilka tysięcy firm z branży hazardowej. Maltański parlament podobny potencjał jak w hazardzie online, widzi także w kryptowalutach.
Przyjęte przez maltański rząd ustawy tworzą przyjazne warunki do dalszego rozwoju projektów opartych o technologię blockchain. Już w tej chwili swoje siedziby na Malcie posiadają jedne z największych giełd kryptowalut na świecie – Binance oraz BitBay. Ta druga giełda postanowiła przenieść swoją siedzibę z Polski na Maltę w maju tego roku ze względu na brak prawnych regulacji kryptowalut w Polsce oraz opresyjną politykę Komisji Nadzoru Finansowego i polskich banków. To, co nie udało się Polsce, bez problemu zostało uchwalone przez jedno z najmniejszych państw Unii Europejskiej, na czym po raz kolejny traci polski budżet.
“Malta od lat jest najpopularniejszym kierunkiem dla projektów z branży hazardowej, przyjęte ustawy otwierają także drogę dla projektów związanych z kryptowalutami. Dzięki przejrzystym przepisom i możliwości wykorzystania specjalnych struktur podatkowych w celach optymalizacji podatkowej, Malta coraz częściej jest wybierana jako miejsce prowadzenia działalności przez polskich przedsiębiorców” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Młodszy minister ds. usług finansowych, odpowiedzialny za rozwój i innowacje gospodarki cyfrowej w biurze premiera Malty, z dumą napisał na Twitterze, że jego kraj będzie liderem rynku w nowym sektorze związanym z blockchainem i kryptografią. Maltański rząd liczy na przyciągnięcie kolejnych projektów kryptograficznych – podobnie jak to miało miejsce w przypadku branży hazardowej.
Malta nazywana jest “rajem podatkowym Europy”. Dzieje się tak ponieważ miejscowy system podatkowy zakłada opodatkowanie zysków przedsiębiorstw na poziomie jedynie 5-proc. Oficjalnie stawka opodatkowania przedsiębiorstw to 35-proc. jednak w przypadku firm zagranicznych, oferowany jest zwrot w wysokości 6/7, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi 5-proc. Unijna średnia wynosi natomiast 22-proc. Spółka na Malcie to niezwykle korzystne rozwiązanie dla polskiego biznesu. Dla polskich przedsiębiorców tworzone są w tym celu specjalne struktury podatkowe.
Struktura proponowana przez Admiral Tax zakłada uruchomienie polskiej spółki komandytowej, składającej się ze spółki polskiej i maltańskiej. Takie rozwiązanie pozwoli zredukować podatek dochodowy do efektywnej stawki zero procent przy zysku około 2,5 mln zł rocznie. Kluczowa jest tu forma prawna spółki komandytowej, która nie jest płatnikiem podatku dochodowego, a jedynie dzieli zysk na partnerów spółki. W tym przypadku polskiego komandytariusza i maltańskiego komplementariusza. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie jest zgodne z dedykowaną interpretacją Ministra Finansów. Zysk dzielony jest na spółkę polską (1%) i na spółkę maltańską (99%).
Polska spółka zapłaci CIT od zysku z 1%, natomiast spółka maltańska nie, gdyż niweluje w ten sposób podstawę opodatkowania wypłatą wynagrodzeń dla dyrektorów zarządzających. Wynagrodzenie dyrektorów zarządzających nie podlega podatkowi dochodowemu do kwoty około 500 tys. złotych netto rocznie i nie podlega objęciu składkami ubezpieczeniowymi. Warto podkreślić, że spółka maltańska jest transparentna podatkowo, gdyż zgłoszona jest jako polski pracodawca posiadający numer NIP i VAT. Dyrektorzy zarządzający spółki maltańskiej otrzymują rozliczenie PIT, które wykazują w urzędzie skarbowym.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX