Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 03:47 pm.
Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycję w opodatkowaniu kryptowalut. Projekt kierowany jest zarówno do osób fizycznych oraz przedsiębiorców, zakłada uproszczenie przepisów z zakresu podatku dochodowego od obrotu kryptowalutami.
Niejasne przepisy, brak regulacji oraz kłody rzucane pod nogi obywatelom inwestującym w kryptowaluty doprowadziły do exodusu m.in. polskich giełd kryptowalut, które opuściły Polskę i kontynuują swoją działalność w bardziej przyjaznych miejscach – w Wielkiej Brytanii czy na Malcie.
Do tej pory obrót kryptowalutami dla polskiego podatnika powodował następujące skutki podatkowe obrotu kryptowalutami: konieczność zapłacenia nawet 32-proc. podatku, dodatkowo Ministerstwo Finansów sugerowało konieczność odprowadzenia 1-proc. podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) od każdej transakcji, co dla osób dokonujących wielu transakcji oznaczałoby powstanie zobowiązań podatkowych wielokrotnie przekraczających zysk z danej transakcji. Brak przejrzystych przepisów oraz uregulowania sytuacji walut wirtualnych doprowadziły do sytuacji w której inwestorzy mieli bardzo poważne problemy w oszacowaniu wielkości zobowiązania podatkowego z tytułu obrotu kryptowalutami. Rząd po konsultacjach z branżą postanowił uregulować kwestię walut wirtualnych i zaliczyć przychody osiągane z obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami) do przychodów z kapitałów pieniężnych.
“Proponowane przez polski rząd zmiany to krok w stronę normalności. Inne państwa takie jak Wielka Brytania już od dawna traktuje kryptowaluty analogicznie do walut fiducjarnych, co ułatwia kwestię rozliczania podatku od kryptowalut. Polski rząd późno zabrał się za zmianę przepisów, bowiem większość przedsiębiorców prowadzących biznes w branży walut wirtualnych przeniosło swoje firmy za granicę – do Wielkiej Brytanii, na Maltę czy do Szwajcarii” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Zmiana podejścia do kryptowalut oznacza zmniejszenie obciążeń podatkowych do 19-proc. Do przychodów z obrotu walutami wirtualnymi nie będą zaliczane przychody podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług np. w zakresie wymiany walut wirtualnych i środków płatniczych i wymiany walut wirtualnych na inne waluty wirtualne. Opodatkowaniu będzie podlegał dochód, co oznacza, że uwzględniane będą wydatki związane z obrotem walutą wirtualną. W podatku dochodowym od osób prawnych przychody te stanowić będą zyski kapitałowe. Rozwiązania w obu ustawach będą analogiczne w zakresie zasad ustalania przychodów, kosztów oraz dochodów (strat).
Brak przejrzystych przepisów i odpowiednich regulacji oraz wysoka biurokracja skłoniły właścicieli firm działających w branży kryptowalut do przeniesienia działalności do innych krajów. Takie kraje jak Wielka Brytania czy Malta oferują firmom z branży kryptowalut proste i przejrzyste warunki dla dalszego rozwoju.
Najlepszym potwierdzeniem jest coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii zakładanych przez polskich traderów. Najczęściej wybieraną formą działalności do prowadzenia operacji na rynku kryptowalut jest spółka limited. Rejestracja firmy w Anglii jest o wiele prostsza niż rejestracja działalności w Polsce i nie jest konieczna wizyta w Wielkiej Brytanii. Do spółki wystarczy jeden udziałowiec, a pozwala ona w legalny sposób i korzystny finansowo obracać kryptowalutami oraz wymieniać jest na waluty FIAT, co jest jedną z głównych zalet spółki limited dla traderów.
Dyrektorom spółki przysługuje kwota wolna od podatku w wysokości 11 850 funtów (około 58 tysięcy złotych). Dodatkowo udziałowiec spółki może wypłacić 2000 funtów (około 9700 złotych) rocznie w formie nieopodatkowanej dywidendy od zysku spółki. Opodatkowanie handlu kryptowalutami odbywa się podobnie do handlu tradycyjnymi walutami fiducjarnymi – brytyjska spółka limited płaci podatek od zysku. Podatek CIT w UK wynosi 19-proc. (brytyjski rząd zapowiedział jego zmniejszenie do 17-proc. w 2019 roku).
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX