Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022 o 03:34 pm.
Choć inwestowanie w kryptowaluty budzi skrajne emocje, zwolenników takiego sposobu lokowania kapitału nie brakuje. Jeśli Ty także planujesz obracać wirtualną walutą, sprawdź, ile podatku od kryptowalut zapłacisz w Polsce w 2021 roku.
Kryptowaluty (Bitcoin, Litecoin, Ethereum i inne) zwane potocznie wirtualnymi pieniędzmi to przełomowa technologia bazująca na kryptografii — metodzie szyfrowania danych. Są zdecentralizowane, niezależne od gospodarki, rządów czy cen tradycyjnych walut. Zdaniem wielu osób, to właśnie one stanowią walutę przyszłości.
Choć płatności kryptowalutami nie są jeszcze powszechne, coraz więcej firm otwiera się na transakcje z ich udziałem. Wśród najbardziej znanych są m.in.: Burger King, KFC, Medicover czy… pyszne.pl. Wirtualna waluta jest jednak nie tylko coraz popularniejszym środkiem płatniczym, ale przede wszystkim… coraz popularniejszym materiałem inwestycyjnym.
Temat inwestowania w kryptowaluty od lat budzi ogrom kontrowersji, a opinie ekspertów na temat szans i zagrożeń wynikających z takiego sposobu lokowania kapitału bywają skrajnie różne. Nie ulega jednak wątpliwości, że zwolenników inwestycji w kryptowaluty przybywa. Jeśli Ty także planujesz obracać wirtualną walutą, sprawdź, jak polskie prawo podatkowe reguluje takie inwestycje.
Zasady rozliczania krypto walut definiuje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Począwszy od 2019 roku, odbywa się ono na innych zasadach niż wcześniej – w ramach przychodów z tytułu kapitałów pieniężnych.
Zobacz także: Jak wejść na rynek amerykański? Prawo i podatki dla nowych spółek LCC [e-book]
Jeśli w 2020 roku osiągnąłeś przychody i/lub poniosłeś koszty z tytułu transakcji kryptowalutami, powinieneś rozliczyć je w deklaracji podatkowej PIT, w formularzu PIT-38 w sekcji E formularza (pola od 34 do 38). Definiują one odpowiednio:
Ważne: obowiązek rozliczenia transakcji kryptowalutami spoczywa nie tylko na osobach, które w danym roku osiągnęły zyski z tytułu zakupu, sprzedaży, zamiany lub zakupu dóbr i usług używając walut wirtualnych. Ciąży on także na podatnikach, którzy w danym roku dokonali wyłącznie transakcji zakupu.
Transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut nie można dokonywać w ramach działalności gospodarczej w Polsce, a co za tym idzie — rozliczać w ramach firmy.
Kolejną kwestią, o której koniecznie należy wspomnieć, omawiając tematykę inwestycji w kryptowaluty, jest kwestia opodatkowania. Czy dochody z kryptowalut są opodatkowane?
Zobacz także: Podatki w Czechach będą niższe: porównanie podatków w Polsce i w Czechach
Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych zyski z tytułu wirtualnych walut są opodatkowane podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Jeśli zysk jest wyższy niż 1 mln zł, konieczne jest także uiszczenie podatku solidarnościowego w stawce 1%.
Deklaracji PIT nie musisz wypełniać w sytuacji, jeśli kupiłeś wirtualną walutę, lecz nie wymieniłeś jej na tradycyjną. Z obowiązku podatkowego zwolnione są także transakcje wymiany jednej waluty wirtualnej na inną.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią prawno – podatkową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm za granicę.
Zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, oferujemy klientom dostęp do bezpiecznych kont zagranicznych oraz umożliwiamy zakup gotowych spółek na terenie całego świata.
Admiral Private wraz Admiral Tax tworzą wspólną grupę consultingową.
AT UK Consulting Limited
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX